Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!
Rapitful Shqip

"Ti Dashuri je Liri, ti Dashuri je Robëri" - Ese për dashurinë

"Ti Dashuri je Liri, ti Dashuri je Robëri"

Pa dyshim që per njeriun, ndjenja me e bukur qe mund te provoje ne jete eshte dashuria. Ajo dashuri e cila eshte nje force madhore, te ngre peshe shpirtin, te ben me te mire, nje force universale dhe misterioze njekohesisht. Per dashurine jane thurur poema, romane te tera, jane bere serenata, flijime dhe sakrifica, qe ne fillimet e njerezimit. Dashuria na vjen ne shume forma, dashuri per nje djale ose vajze, dashuri per atdheun, dashuri per prindin, per jeten apo dhe per sende ndonjehere. Mirepo sado qe kjo ndjenje me gjithe lartesine e saj na mbush me gaz dhe emocion, nuk eshte gjithmone kaq shperblyese.

Dashuria eshte bipolare, ajo nuk vjen gjithmone me gaz e lumturi, dashura ka vuajtje, ka brenga me rrjedhen e vrullshme qe sjell. 
 
Kur nje njeri dashuron, ai harron gjithcka te trishte dhe fluturon me mendime per vashen e bukur apo djalin e zemres. Behet njeri me i mire, dashuron dhe gjerat me te vogla qe gjen cdo dite perreth, ndihet sikur do te pushtoje boten. Padyshim qe dashuria i jep njeriut nje force sa tokesore aq edhe qiellore ne shpirt. Dhe gjithe keto gjera pozitive e bejne njeriun me te lire, te afte te beje gjithcka, me forcen dhe vullnetin e duhur per te arritur dhe me te pamunduren.
Mirepo dashuria nuk ka vetem keto ane te mira te saj, sic permendem dhe me pae, ajo eshte bipolare.
 
Dashuria shpesh na ben te vuajme, na roberon shpirtim me skutat e saj te erreta dhe kthetrat qe nuk te leshojne, dashuria na roberon. Ajo na roberon kur personi i cili duam nuk na e kthen ndjenjen e paster. Dhe njeriu thyhet ne shpirt, zemra i copetohet, por dashurine nuk mund ta lere dot menjane...ajo qendron aty, e palevizur dhe kokeforte. Dashuria eshte roberuese kur personi i zemres ndodhet larg, i distancuar...dhe ne ndjejme mall, nje mall akoma me roberues se refuzimi, nje mall vajtues. Sado qe perpiqemi te mbledhim copat e zemres se roberuar dhe ti ngjisim serish, ajo na e thyen serish, nuk do tja dije.
 

Megjithate, sado roberuese ne shpirt apo sado me jete dhe gaz te na mbushe dashuria, mund te themi qe ajo eshte nje ndjenje universale, e paperseritshme dhe mbi te gjitha e domosdoshme per njeriun. Dashuria eshte eliksiri i jetes, ajo na ben qe te bejme cmendurite me te medha. Dashuria thyen cdo barriere, ajo kerkon ne kembim vetem pak besim.

ese per dashurine, ese per dashni 
Scoop.it
Share/Bookmark

Ese për dashurinë - Ese mbi dashurinë

ESE MBI DASHURINË

Sigurisht që keni dëgjuar për këtë ndjenjë, ose të paktën keni parë ndonjë film për të. Mund të ketë ndodhur që keni qarë dukë parë filmin, ose të paktën, jeni përmalluar, ose keni mundur ta quani budallallëk, tërë atë që ndodhte aty, por a e keni pyetur ndonjëherë veten se a do ta bënit të njëjtën? Apo, a u ka shkuar mendja ndonjëherë të pyesni veten se çka është dashuria dhe ashtu papritur të hutoheni dhe të mos e gjeni përgjigjen e duhur, ose thjesht të gaboni në përceptimin e ndjenjës më madhështore që njeriu ka brenda?
Që në çastet e para të jetës sonë, jemi të mbushur me dashuri. Nëna bie në shikim të parë në dashuri me fëmijën e saj, saqë edhe qan dhe shumica e prindërve nuk mund ta përshkruajnë dashurinë e tyre prindërore. Shumica e atyre që duan tepër, sakrifikojnë po aq, a mund t’i numëroj ndokush tërë sakrificat e prindërve?
Dashuria nuk është instikt, shumica e quajnë ndjenjë, por është më shumë se ndjenjë, ashtu si gjaku që është një faktor i pakontestueshëm për mirëqenien e trupit, dashurinë mund ta quaja një faktor të pakontestueshëm për mirëqenien e shpirtit.

Do ta quaja trim të pashembullt njeriun që dashuron, do ta lavdëroja me fjalët më epike këtë lloj të karakterit njerëzor sepse me gjithë humbjet që mund të përjetoj, mund të kaloj një jetë pa jetë, e megjithatë merr guximin që veten mos ta fus fare në listen e gjërave të rëndësishme.

Para një viti, jetoja në një konvikt privat. Isha mësuar që brushën dhe furqën e dhëmbëve ti mbaja një gotë të gjelbër, ndër gjërat e para kur zgjohesha nga gjumi ishin telefoni im, pasi e fikja zilen e tij që më zgjonte nga gjumi, merrja peshqirin dhe gotën e gjelbër. Ajo që më binte gjithmonë më së shumti në sy, ishte ajo gotë e gjelbër. Javën e parafundit të qëndrimit në konvikt, gota mu thye. Nuk e keni idenë më të vogël se si u mërzita pa gotën time të gjelbër! Çdo mëngjes që zgjohesha për disa javë rresht, më binte në mend për të, pra më mungonte! Edhe kjo është një lloj i dashurisë.

Njeriu mund të dashuroj Zotin e tij, familjen, shokët, sportin, notin, makinën e tij, lopën e tij, edhe një lis në rrugë mund ta dojë. Pra, njeriu mund të dojë gjithçka, është një mekanizëm pa të cilin nuk mund të jetojë dhe kur ndjen se ka humbur diçka nga këto që ka dashur, pa dyshim që bie në mërzi jo fort lehtë të kalueshme, nganjherë edhe të papërballueshme, varësisht vlerës që ai i ka përcaktuar asaj dashurie. Dashuriçkat e vogla po t’i humbësh, është si një gërvishtje e lëkurës, po ta humbësh një dashuri me rëndësi dhe vlerë, është e njëjtë sikur të humbësh një dorë a një këmbë, mund ta ndjesh gjithmonë mungesën e saj por mund të jetosh pa të. Por kur të humbësh diçka që ke adhuruar e që adhurimi është shkalla më sipërore e dashurisë, të humbësh këtë është si një aksident fatal që s’do të mund të rikuperohesh, që nuk do arrish kurrë më të jesh i njëjti! Kalon në një jetë tjetër.

Megjithatë, duhet të dashuroni, për hirë të njerëzores që është brenda secilit prej nesh, se nëse ndalojmë së dashuruari, do të jemi si një sirtar i parëndësishëm që ruhen gjëra të pavlera, asgjë s’do të bëzdisë përveç boshllëkut tënd. Kurse njeriu që dashuron, ai edhe po ti ketë dy cent në xhep, do të jetë aq i pasur, ndoshta nuk do të mund ta blesh një shtrat të mirë, por do të flesh shumë i qetë. Siç thotë një fjalë e urtë: “duaj që të duan”. Dashuro sepse do të jesh i lumtur. Scoop.it
Share/Bookmark

IBM krijon energji të pastër për gjithë planetin

Një ekip nga IBM kohët e fundit ka arritur të krijojë të ashtuquajturin sistem termik të përqëndrimit të lartë fotovoltaik (HCPVT), i aftë të grumbullojë energjinë e 2000 diejve.

Procesi i kapjes së dritës së diellit prodhon ujë i cili mund të përdoret për të prodhuar ujë të pijshëm të filtruar apo për sistemet e prodhimit të ajrit të kondicionuar.

Shkencëtarët parashikojnë që sistemi HCPVT mund të sigurojë energji të qëndrueshme dhe ujë të freskët për komunitetet në të gjithë botën.

“Çdo cip, me sipërfaqe 1 x 1 cm mund të konvertojë dhe të prodhojë mesatarisht 200-250 wat energji gjatë një dite tipike 8 orëshe me diell. Në sistemin HCPVT, në vend të ngrohjes së ndërtesës, uji në 90 gradë celcius kalon përmes një sistemi distilimi me membranë poroze ku ai avullon dhe shkripëzohet. Një sistem i tillë mund të sigurojë rreth 30-40 litra ujë të pijshëm për metër katror të sipërfaqes së sistemit thithës në ditë, ndërkohë që ende prodhohet energji me kapacitet më shumë se 2 kiloëat orë për ditë.”

Sipas Greenpeace, kjo teknologji mund të cilëoshet si lojtari i tretë më i madh në industrinë e prodhimit të energjisë së qëndrueshme. Ata vlerësojnë se do të duhen vetëm 2% të sipërfaqes së shkretëtirës së Saharasë për të plotësuar të gjitha nevojat për energji të planetit.

Një problem kolektorëve modern të energjisë diellore është se ata mund të thithin vetëm një sasi të vogël e minimale të energjisë, ndërsa pjesa më e madhe humbet e nuk mund të shfrytëzohet. Teknologjia në fjalë e eleminon këtë problem. Panelet diellore arrijnë të thithin aq shumë enegji sa, në raste të caktuara, rrezikojnë të shkrijnë vetveten nga sasia e madhe e energjisë së thithur.

Ky projekt është financuar nga Komisioni Zviceran për Inovacionin dhe Teknologjinë, me një investim prej 2.4 milion dollarësh për zhvillimin e teknologjisë. Prototipët e parë janë krijuar dhe po testohen.
Scoop.it
Share/Bookmark

Nëse je i zoti, vrit me...

Nëse je i zoti, vrit me heshtje dhe jo me fjalë. Goja gjithmonë ka dalë e humbur para mendjes..! Scoop.it
Share/Bookmark

Vjersha per femije - Lepuri dhe Breshka

Scoop.it
Share/Bookmark

Poezi për Serbët

Scoop.it
Share/Bookmark

Vjersha për fëmijë - mëma

Scoop.it
Share/Bookmark

Vjersha per femije - Te presin duart e Mamit

Scoop.it
Share/Bookmark

Poezi per ty

Poezi per ty
Ti engjulli ime më bëre të zbuloj universin e dashurisë ,
aty ku deshta të jem me ty një jetë të tër në horizontin
e pafund në qiellin e hapur me plot yje me zemra perplot dashurie .
Unë që besojsha në një dashuri të veshtir, mendojsha se është pamundur pritja ,
si të veproj kur ty s'të takoj , por tani e shoh se sa leht është kur të dashuroj
kur them se jam me ty edhe perse për nuk je afër,
asgjë nuk me duket e veshtir tani . . .
E tani si mundem të harroj ,
edhe nëse një dit jeta na ndan
përgjithmon me ke pran për të then deshiren e flaket që e kam ,
fjalen "Të dua " pa pershperis . . .
Sot kur e shikoj të kaluaren
shoh një shpirt të humbur , një shpirt të thyer e të zhgënjyer nga jeta . .
Në presencen time shoh tani nje engjullë në drejtimin tim
që më mban në dor, së bashku fluturojm diku largë në qiell
që dashurin e flaket ta shijojm . Scoop.it
Share/Bookmark

Vjersha per femije - Kukull kukull - Anisa

Scoop.it
Share/Bookmark

Që fjalëkalimi juaj të jetë shumë i sigurt! Dëgjoni Snowden

edward-snowden

Cili është sekreti për t’i bërë fjalëkalimet më të sigurta? Sepse “një fjalëkalim i thjeshtë me tetë gërma apo numra mund të gjehet për më pak se një sekondë”. E kush tjetër mund ta dijë më mirë se Edward Snowden, i cili përpara dy vjetësh publikoi dokumentat sekrete të National Security Agency (NSA).

Një fjali e gjatë, të cilën e përpilojmë në mendjen tonë duke kujtuar çaste të përvojës tonë, është unike dhe si e tillë është më e vështirë për t’u gjetur. Duke qenë se është kaq ngushtësisht personale, do të jetë edhe më e vështirë që të harrohet nga ai që e përdor.

Sipas Snowden, duhen harruar fjalëkalimet me 8 karaktere dhe të kalohet te “fjalë-fjalitë”, ose më saktë te fjali-kalimet. Kjo është një zgjidhje e mirë dhe shumë e sigurtë për të gjithë ata përdorues që dëshirojnë të ruajnë privatësinë e tyre.
Scoop.it
Share/Bookmark

Do të vdes - Poezi nga XHEVAHIR SPAHIU

XHEVAHIR SPAHIU
Do të vdes,
Do të vdes i mbytur në borxhe,
S’është asgjë mbytja në lumë
A në dhomat e gazit…
I kam borxhe nënës që s’ia ngrita varrin,
I kam borxhe lisit që s’ia hodha pjergullën,
I kam borxhe dashurisë që ia vodha të dielën,
I kam borxhe krimit që s’i vura emër…
Do të vdes,
Do të vdes i mbytur në borxhe:
I kam borxhe fjalës që s’e pashë në ëndërr,
I kam borxhe korbit që s’ia zbardha pendët,
I kam borxhe vitit ’13 që s’ia mbylla plagët,
I kam borxhe ardhmërisë që ia lashë te pragu,
Terrin e një kohe të largët…
Do të vdes,
Do të vdes i mbytur në borxhe.
U kam borxh të gjallëve,
U kam borxh të vdekurve,
Gurin e varrit e shes
të laj borxhet.
Dhe ve pikë këtu.
Tani mund të flisni
për borxhet që me keni ju…
Scoop.it
Share/Bookmark

MË FOL ME ZË TË ULËT TI NGAHERË .. -Poezi nga M. Eminesku

M. Eminesku

MË FOL ME ZË TË ULËT TI NGAHERË ..

Me fol me zë të ulët ti ngaherë,
Ky zë më është fllad e ledhatim,
Dhe mjaltë fjala jote plot kuptim,
E ngrohtë, menqurake dhe me vlerë.
Të të dëgjoj kam gazin, lumturinë
Ç’të pyes, ëngjull që më mbron,
Kur syri yt, pa fjalë, më tregon
Dhimbjen e shpirtit, mallin, dhembshurinë.
Për mua je veç dritë ngazëllimi
Veç ty e askujt tjetër s’ia besoj
Lutjet e shpirtit në çast përgjërimi.
Më fol me zë të ulët, … e shtrenjtë,
Dhe mbushma zemrën plot ndriçim e dritë,
Se më të dashur s’kam në këtë jetë!
Scoop.it
Share/Bookmark

Si s’të desha pak më shumë - Poezi nga Fatos Arapi

FATOS ARAPI

Si s’të desha pak më shumë

Unë e desha përtej vdekjes,
Ashtu dashurova unë
Edhe prap s’ia fal dot vetes:
S’i s’e desha pak më shumë…
Pak më shumë ku shpirti thyhet,
T’i them ndarjes: – Prit, ca pak…
Të gënjejmë mallin që s’shuhet,
Kujtimin të gënjejmë pak.
Përtej vdekjes, përtej botëve,
Atje ku nis “ca pak” tjetër,-
Asaj që më rri mes Zotave:
“Si s’të desha pak më tepër…”.
Scoop.it
Share/Bookmark

Pasqyrë e thyer - Poezi nga Shpresim Ademaj

Pasqyrë e thyer

Ke thyer pasqyrën,
jeton veç për tjerë,
ke ndërruar fytyrën,
ke mbetur pa nder.

S'je vetja, gënjehesh,
s'di vertetë çfarë bën,
me gjithçka dehesh,
marrëzia të sundon.
S'njeh kufi, s'kthehesh,
për qejfe shpirti t'lëshon,
shitesh edhe blehesh,
e aspak nuk t'shqetëson.
Ndryshe ishe më parë,
tash nuk di si ndihesh
ke krisur dhe je ndarë,
s'pushon, veç zihesh.
Dikur ke shkelqyer,
tash nuk sheh veten,
pasqyrën ke thyer,
s'pranon t'vërtetën.
Si pasqyrë e thyer,
askujt nuk i duhesh,
e fikët edhe e fyer,
pëson kur s'ruhesh.
Mbledh copëzat e thyera,
por pasqyra s'rregullohet,
tash u bënë njëqind fytyra,
por, jeta veç njëherë jetohet.

Shpresim ADEMAJ Scoop.it
Share/Bookmark

Të jesh njeri i mirë nuk nevojiten shumë kushte

Të jesh njeri i mirë nuk nevojiten shumë kushte, thjesht të dish si të mendosh mirë, të mendosh mirë, të mos bërtasësh për pjesën e pambushur të gotës, ta shijosh pjesën e mbushur të saj dhe të sillesh me mirësi edhe me njerëzit jo aq të mirë!Iljasa Salihu Scoop.it
Share/Bookmark

Si ore njerëz nuk mësuat se me sjellje të mirë dhe...

Si ore njerëz nuk mësuat se me sjellje të mirë dhe të kujdesshme njeriu arriti t’i zbusë edhe kafshët e egra. Ç’të thuash për njeriun? Vetëm a jemi njerëz të cilët shprehim gatishmëri për shkrirje të akujve të marazit, sepse pajtimi dhe zbutja e zemrave është e mundshme, edhe pse pak është e mundimshme, por ia vlen kjo sfilitje dhe ky flijim!Iljasa Salihu Scoop.it
Share/Bookmark

Bjeshkë mundimi - Poezi nga Rrahim Sadiku

Bjeshkë mundimi

Andej e këndej rrugës
enden hije tunduese
një bjeshkë mundimi në mes;
andej e këndej dhembjes
një thikë e përgjakur
ndal vitet kohën;
andej e këndej shpresës
e pathëna zhurmon
pa ndal ngjarjen trishtimin;
andej e këndej kërkimit
plagët mbulon ngërdheshja
askush të dijë për zjarrin e zemrës;
andej e këndej vetes
digjem përditë
në natën e pafund të vetmisë;
andej e këndej ecjes vërtikalisht
luftoj me mllefin urrejtjen
ende duke besuar në njeri!

(Në shenjë falënderimi për bashkëluftëtarin, edukatorin e respektuar nga shumë breza dhe fotografin e pasionuar, Izet Krivanjeva.)
Scoop.it
Share/Bookmark

Cili është misioni i AKI-së (Agjencioni Kosovar për Intelegjencë) ?

Misioni i AKI është identifikimi i kërcënimeve që rrezikojnë sigurinë e Kosovës. Kërcënim ndaj sigurisë së Kosovës konsiderohet kërcënimi ndaj integritetit territorial, integritetit të institucioneve, rendit kushtetues, stabilitetit dhe zhvillimit ekonomik, si dhe kërcënimet ndaj sigurisë globale në dëm të Kosovës.

Këtë Mision, ne e realizojmë duke mbledhur dhe analizuar informacion për:
- Nxitjen, ndihmën dhe shtytjen ose përkrahjen e terrorizmit
- Spiunazhin kundër Kosovës apo në dëm të sigurisë së Kosovës
- Sabotazhin drejtuar kundër infrastrukturës vitale të Kosovës
- Krimin e organizuar kundër Kosovës apo në dëm të sigurisë së Kosovës në cilëndo mënyrë, duke përfshirë larjen e parave
- Nxitjen e pakënaqësisë në strukturat e sigurisë
- Trafikimin e substancave ilegale, armëve apo qenieve njerëzore
- Prodhimin ilegal apo transportin e armëve të shkatërrimit në masë ose të komponentëve të tyre
- Trafikimin ilegal të prodhimeve dhe teknologjive nën Kontrollin Ndërkombëtar
- Aktivitetet që bien ndesh me të drejtën humanitare ndërkombëtare
- Aktet e dhunës së organizuar apo të frikësimit kundër grupeve etnike apo fetare në Kosovë, dhe
- Çështjet që kanë të bëjnë me kërcënime serioze ndaj shëndetit apo sigurisë publike Scoop.it
Share/Bookmark

Buxheti i zi i spiunëve të KosovësKosova i ka 90 “spiun” legal, të cilët i paguan çdo muaj. Mesatarisht ata marrin nga 2,900 euro pagë bashkë me beneficionet tjera.

Kjo është gjithqka që dihet publikisht për buxhetin e Agjencisë Kosovare të Inteligjencës.
“Agjensioni Kosovar i Inteligjencës ka 90 punëtorë. Për paga dhe mëditje do të shpenzojë 3, 400,000 euro.

Kurse, në mallra dhe shërbime 1, 365,000 euro. Derisa për shpenzime komunale është thënë se do t’i shpenzojnë 68,000 euro”, thuhet në tabelën e buxhetit për vitin 2015 të kësaj agjencie.

Këto të dhëna që supozohet se do të duhej të ishin sekret, kryetari i komisionit për mbikëqyrjen e AKI-së, Haxhi Shala thotë se këto janë vetëm ato pjesët e “buxhetit të bardhë”, që lejohet të dihen.
“Buxheti i zi nuk bëhet i ditur, pa urdhër të kryeministrit”, thotë Shala.

Ai sqaron se me buxhetin e zi nënkupton të dhëna financiare të cilat nuk duhet të bëhen të ditura, ndërsa me buxhetin e bardhë nënkupton financat e AKI-së që mund të bëhen publike sikur që është edhe në Buxhetin e miratuar për vitin 2015.

Këtu përfshihet vetëm numëri të punësuarve si staf i administratës.

“Nuk përfshihet numri i agjentëve dhe buxheti tjetër të cilin e përdor agjencia për shpenzime dhe aaktivitet tjera”, thekson Shala.

Nëse llogaritet numri i të punësuarve dhe buxheti që ata kanë në dispozicion për paga dhe mëditje del se gjatë vitit 2015, punëtorët e AKI-së marrin mesatarisht nga 2,900 euro në muaj në emër të pagave dhe mëditjeve.

Derisa AKI numëron zyrtarisht 90 të punësuar, del se ky agjencion kryesor për siguri në vend është dukshëm më i vogël se ish Shërbimi Informativ i Kosovës (SHIK), i udhëhequr nga tani kryeparlamentari i Kosovës, Kadri Veseli. Ish-shërbimi i tij numëronte 92 anëtar, sipas deklaratave publike të drejtuesve të SHIK-ut.

Njohësit e sigurisë thonë se janë të lejuara të bëhen publike disa sekrete të AKI’së, por ata tregojnë se jo të gjitha punët e këtij agjensioni duhet t’i dinë qytetarët e Kosovës.

Agjencia Kosovare e Inteligjencës është themeluar më 4 shkurt 2009. Selia e saj është në Prishtinë .
Themelimi i saj u shty që nga viti 2008 për shkak të partnerëve të koalicionit që nuk mund të bien dakord për personin që do të bëhet drejtor. Më 4 shkurt 2009 Presidenti Fatmir Sejdiu dhe Kryeministri Hashim

Thaçi prezantuan drejtorin e parë të shërbimit informativ të Kosovës, Bashkim Smakajn.
Smakaj ka dhënë dorëheqje javë më parë për tu zëvendësuar me drejtorin e ri, Agron Selimajn. Scoop.it
Share/Bookmark

Agjencioni i Inteligjencës për Kosovën

Agjencia e Kosovës për Inteligjencë (në vijim AKI) themelohet si agjenci për siguri dhe inteligjencë në Kosovë.

AKI është person juridik dhe ka mandat të veproj në tërë territorin e Kosovës.

AKI mbledhë informacion në lidhje me kërcënimet ndaj sigurisë së Kosovës.

Si kercenim konsiderohet kërcënimi ndaj integritetit territorial, integritetit të institucioneve, rendit kushtetues, stabilitetit dhe zhvillimit ekonomik, si dhe kërcënimet ndaj sigurisë globale. AKI nuk ka funksione ekzekutive.

Agjencia është themeluar me ligjin nr. 03/L-063 dhe drejtor i saj është emëruar z. Bashkim Smakaj nga kryeministri Hashim Thaci dhe presidenti i atëhershëm z. Fatmir Sejdiu. Edhe pse kritikohet për funksionalitetin e saj drejtorit aktual ia vazhdua mandati i dytë ne janar 2014 Scoop.it
Share/Bookmark

Bilal Golemi

Dr. Bilal Golemi ( 1899 në Golem, Shqipëri - 15 mars 1955 në Stamboll, Turqi ) - doktor i shkencave të veterinarisë, shqiptarë nga Shqipëria.

Mjek veterinar, mikrobiolog i shquar në fushën veterinare e mjekësore, patriot atdhetar e demokrat përparimtar. U largua nga Golemi kur ishte 7 vjec duke shkuar pas të atit në Stamboll. Kreu shkelqyeshëm studimet e larta në mjekësinë veterinare.U specializua për mikrobiologji në institutin "Paster" në Paris. Punoi si asistent e më pas si bashkëpunetor i dy shkenectarëve francezë me famë botërore Ramon e Dyma ku shpalosi talentin e tij duke marrë graden Doktor i Shkencave në moshen 27 vjecare. Për talentin dhe famen që fitoi, Instituti e ftoi të punoje aty, por ai bashkë me të shoqen dhe vajzen më 1928 kthehet në Atdhe më ëndërren dhe dvshirvn pvr ti sherbyer popullit te tij. Me emrin dhe vepren e tij janë të lidhur ngritja dhe organizimi i sherbimit të veterinarisë, themelimi i të parit laborator bakteriologjik të veterinarisë, importimi i racave te kafsheve, ngritja e të parave stacione shkencore të permiresimit racor si në Selenicë e Rozafaj. Prodhimi për herë të parë nv vend i vaksinave kundër disa semundjeve të bagëtive, përgatitja e kuadrove të para veterinare, ndihmoi në organizimin e zhvillimin e para të shkollave bujqësore në Tiranë, Kavaje e Lushnje. Ndërkohë ai është një martir i shkencës, që për hirë të saj e ktheu trupin e tij në laborator studimi e vezhgimi e cila duke iu infektuar rëndë, i kushtoi me jeten e tij. Ai ishte sa shkencetar aq edhe njeri i thjeshtë i dashur patriot demokrat e perparimtar që gëzonte simpati e dashuri të jashtëzakonëshme nga njerezit brenda e jashte vendit.

Dr Bilali nuk u pajtua me shtypjen dhe shfrytezimin e egër prapambetjen e theksuar dhe varferinë e madhe prandaj u pozicionua përkrah forcave demokratike përparimtare dhe merr pjesë në lëvizjen e Vlorës që drejtohej kundër regjimit obscurantist të A.Zogut. Për këtë regjimi monarkist e burgosi më 1932 dhe e dënoi me 101 vjet burg. Mbajti një qëndrim burrëror e dinjitos para gjyqit ku demaskoi ashper regjimin e kalbur. Nën presionin e vijueshem te protestave brenda dhe jashte vendit me 13 shkurt 1935 u lirua nga burgu, por shkencetarit me permasa evropiane iu mohua e drejta e punes dhe e jeteses ne Shqipëri nga regjimi Zogist. I deshperuar ne kulm, detyrohet te shkoje ne Turqi ku e prisnin me padurim institucionet shkencore.

Me 1952 emerohet sekretar i pergjitheshem i institutit qendror veterinary ne Ankara, po kete vit zgjidhet ekspert i organizates Nderkombetare te Shendetesise (OMS). Studimet e tij paten jehone te madhe ne Evrope e Bote. Me 1952 per studimet e tij shkencore ne mikrobiologjine veterinare qeveria franceze e deklaroi me medaljen "Legion d’honneur - Merite agricole". Kreu mbi 50 studime e kerkime e kerkime shkencore mori pjese ne studime e ejkspozita nderkombetare bashkepunoi me shume institute nga te gjitha anet e botes duke u bere keshtu nje figure e shquar ne forumet nderkombetare te Shendetesise.
Dr.Bilal Golemi, përveç se hodhi bazat e zooteknisë si shkencë, themeloi shërbimin veterinar, ngriti laboratorin bakteriologjik veterinar dhe prodhoi per herë të parë në Shqipëri vaksina ,serume dhe biopreparate të tjera , ai ka meriten e hartimit të shumë ligjeve të kësaj fushe, organizimin e konkurseve dhe ekspozitave blegtorale dhe organizimin per herë të parë në Shqipëri të garave të hipizmit. Ai u bë nismëtari i themelimit të shoqates për mbrojtjen e kafshëve me kryetar Mithat Frasherin, një gjë kjo e çuditçme dhe e parakohëshme për Shqipërinë e asaj kohe.Dr. B. Golemi ka hedhur bazat e shkencës së mikrobiologjisë Shqiptare në përgjithësi.Ishte nisma e tij që laboratori bakteriologjik human, që deri atëhere ishte në Durrës, të transferohet në Tiranë dhe e vuri atë mbi baza të mirëfillta shkencore, e paisi me mjete e aksesorët e nevojshëm, duke futur metoda të reja në diagnostikimin e sëmundjeve. Ishte Dr.B. Golemi dhe Dr. Bajram Emiri që diagnostikuan për herë të parë në Shqipëri sëmundjen e Leishmanjozës në disa fëmijë të Tiranës. Dr. Bilali ishte një liberal demokrat. Ai mori pjesë aktivisht në revolucionin demokratik Turk të udhëhequr nga M.Q. Ataturku, gjë për të cilën është dekoruar nga Qeveria Turke me medaljen e Indipedencës. Duke qënë i tillë ai ishte edhe kundër monarkisë që u vendos në Shqipëri në vitin 1928 dhe për këtë arësye ai u përfshi në lëvizien antizogiste të Vlorës të vitit 1932. I përzënë nga atdheu i tij, të cilit deshi ti shërbente me gjithë shpirt, ai u vendos përfundimisht në Turqi.Këtu ai në fakt nuk ka punuar në sistemin e Veterinarisë por në atë të shëndetësisë dhe pikërisht në Institutin Qëndror të Higjenës "R.S.Hivzisihha" Ankara ku pati edhe postin e Zv/Drejtorit dhe më vonë të sekretarit shkencor të këtij Instituti. Në Turqi, Dr. Bilali kreu shumë studime të rëndësishme, kryesisht në fushën e Zoonozave(sëmundjet që prekin kafshët dhe njerzit) të cilat u botuan në rreth 10 organe shkencore të institucioneve shkencore më prestigjioze të Europës dhe në rreth 15 organe të tilla në Republikën e Turqisë, duke u bërë kështu shkenctari Shqiptar më i botuar në Europë. Në Turqi, ai u angazhua me prodhimin e vaksinës së Difterisë së fëmijëve, me prodhimin e serumit kundër Tetanozit dhe studjoi në shkallën më të plotë sëmundjet e Brucelozës,Etheve Q, Aujeskut dhe Tularemisë prej së cilës edhe u infektua. Në katër vitet e fundit të jetës së tij ai punoi si drejtor i prodhimit të vaksinës kundër Tuberkulozit të fëmijëve ( BCG).

Me 15 mars te vitit 1955 pushoi zemra e ketij shkencetarite shquar e atdhetari te madh ne moshen me te pjekur e me produktive. Ne krye te varrit te tij ne Stinje ne Stamboll është gdhendur me mjështëri nje liber i madh ndersa ne faqet e hapura te librit te gurte është skalitur ne bazoreliev nje mikroskop. Ne nderim te vepres se tij Institutit te studimeve veterinare te Shqipërise iu dha emri "Instituti Dr. Bilal Golemi" Kushtuar jetës dhe veprës së këtij shkenctari dhe patrioti janë janë botuar monografia "Dr. BILAL GOLEMI" prej Dr.Vasfi Samimit e Dr.Hulo Hajdërit dhe libri " NJË JETË PËR SHKENCË E ATDHE- DR.BILAL GOLEMI" me autor Manxhar Taka


Scoop.it
Share/Bookmark

Ernesto Sabato - Biografia dhe krijimtaria letrare

 ErnestoSabato001.JPG


Ernesto Sábato është shkrimtar argjentinas me prejardhje arbëreshe.


Biografia

Sábato ka lindur në Rojas, provincia de Buenos Aires në Argjentinë më 24 qershor, 1911. Nëna e tij Juana Maria Ferrari rridhte nga një familje arbëreshe e Italisë, ndërsa babai i tij, Franciso Sabato, po ashtu ishte nga Italia. Ata kishin njëmbëdhjetë fëmijë, të gjithë djem. Ernesto ishte fëmija i dhjetë i familjes Sábato. Ditën që lindi, vëllau më i madh vdiq dhe e ëma e pagëzoi Ernesto sipas vëllait të tij.

Ai kreu shkollën e mesme më 1928 dhe u regjistrua në Universidad de La Plata, ku studioi fizikë dhe matematikë. Në vitin 1930 ai iu bashkua partisë komuniste dhe në atë kohë takoi Matilde Kusminsky Richter, që atëherë ishte shtatëmbëdhjetë vjeç. Të dy lanë familjet dhe studimet dhe filluan të jetojnë bashkë. Ernesto përdorte një emër konspirativ dhe ishte mjaft aktiv në parti. Në vitin 1933 ai u bë sekretar i Rinisë Komuniste, por po fillonte të zhgënjehej me partinë dhe kishte dyshime. Më 1934 ishte dërguar si delegat në Bruksel në Kongresin kundër fashizmit dhe luftës, prej aty duhej të udhëtonte për Moskë për një periudhë ‘spastrimi’. Në Bruksel Ernesto kuptoi natyrën e vërtetë të partisë komuniste dhe iku në Paris, ku jetoi i fshehur pasi partia po e kërkonte. Pa miq dhe pa para, ai fillon të shkruajë romanin e tij të parë.

Në vitin 1935 ai kthehet në Argjentinë ku martohet me Matilden dhe vazhdon studimet në Universidad de La Plata. Në vitin 1938 doktoron në fizikë dhe fiton bursë për të hulumtuar rrezatimin atomic në Laboratorin Curie në Paris. Matilde dhe djali i tyre, Jorge Federico shkojnë me të. Gjatë qëndrimit në Francë ai vazhdon të shkruajë dhe të pikturojë. Më 1939 bursa iu transferua për Massachusetts Institute of Technology. Ai kthehet në Argjentinë dhe fillon të ligjërojë matematikë dhe fizikë në Universidad de La Plata. Ftohet t’i bashkohet revistës Jugu, ku takohet me Jorge Luis Borges dhe të dy bëhen miq. Më 1941 fillon të shkruajë për gazetën La Nacion.

Në vitin 1943 ai kalon një “krizë ekzistenciale” dhe vendos të lërë shkencën dhe t’i përkushtohet krejtësisht vetëm shkrimit dhe pikturimit. Jep dorëheqje nga univeristeti dhe bashkë me familjen zhvendoset në male (Provincia de Cordoba). Fillon të shkruajë dhe shpejt përfundon librin Njëshi dhe gjithësia, që u botua më 1945. Në këtë libër Sábato haptas mohon shkencën dhe racionalen. Fiton çmime dhe nderime për këtë libër.

Roman i tij i parë Tuneli botohet më 1948. Më 1951 botohet libri tjetër Njerëz dhe dhëmbëzorë, me refleksione për paratë, arsyen dhe kalueshmërinë e kohës. Një studim për konceptet e botës dhe jetës moderne duke filluar nga Renesansa. Në vitin 1953 botohet libri Heterodoxia, që është definuar si fjalor i njeriut në krizë. Më 1955 bëhet drejtor i gazetës Mundo Argentino. Në këtë kohë Argjentina ishte në trazira politike. Më 1956 botohen dy librat më kontraverse të Sábatos: El otro rostro del Peronismo (Fytyra tjetër e peronizmit) dhe Torturas y Libertad de Prensa (Torturat dhe liria e shtypit).

Në vitin 1961 boton romanin e tij të dytë Sobre héroes y tumbas (Mbi heronjtë dhe varrezat), një studim psikologjik i njeriut i thurur me idetë filozofike të botuara më parë në librat e tij me ese. Kapitullin Raport për të verbërit shumë studiues e quajnë kryevepër të letërsisë botërore.

Në vitin 1971 fillon të shkruajë për gazetën La Opinion. Në vitin 1973 boton romanin e tretë Abaddón, el exterminador (Abadon, engjëlli i shkatërrimit), një libër për vizionin apokaliptik të botës moderne dhe për triumfin e të keqës.

Në vitin 1977 Italia i akordon çmimin “Medicci”, ndërsa më 1978, në Spanjë e dekoron me urdhrin Gran Cruz de la Orden al Mérito Civil.

Më 1984 presidenti i Argjentinës Raúl Alfonsín e emëron kryetar të Comisión Nacional sobre la Desaparición de las Personas (CONADEP), (Komisioni Kombëtar për Personat e Zhdukur), komision që ka hulumtuar rastet e personave të zhdukur gjatë diktaturës ushtarake në Argjentinë. Libri Nunca Más (Kurrë më) në të cilin jepen dëshmitë e atyre që shpëtuan dhe të dëshmitarëve të zhdukjes dhe vrasjes së mëse njëzetmijë njerëzve, është botuar si rezultat i hulumtimit të këtyre tragjedive.

Organizata e Shteteve Amerikane (O. A. S.) i jep çmimin Gabriel Mistral, ndërsa mbreti i Spanjës, Huan Karlos, e dekoron me çmimin Miguel de Cervantes. Dekorohet prapë nga Italia më 1985 me Urdhrin për Merita dhe më 1987 Fransoa Miteran, kryetar i Francës e dekoron me gradën Komandant i Legjionit të Nderit. Ka marrë gradën “Doktor nderi” (Honoris causa) nga Univeristeti Murica, Spanjë, Universidad de Rosario, Argjentinë, Universidad de Campinas, Brazil, Universidad del Litoral, Santa Fe, Università degli Studi di Torino, Itali Më 1995 në Shqipëri merr titullin Ismail Kadare, të ndarë nga fondacioni Velija. Vdiq në shtëpinë e tij në Argjentinë, më 30 Prill 2011 në moshën 99 vjeçare.. Scoop.it
Share/Bookmark

Çka është Federata Mikroneziane?

Mikronezia është shtet ishullor e vendosur në Oqeanin e Qetë në verilindje të Papuosë dhe Guinesë së Re.Përfshinë numrin më të masdh të ujdhesave të regjionit të Mikronezisë. Mikronezija ka mardhënje të veçantë me SHBA-të. Përbëhet nga katër shtete federale: Jap, Çuuk, Ponpei dhe Kosrea.

Federatae Mikronezisë përfshinë gjthësejt 697 ishuj të përhapura në arkipelagun e ishujve Karoline në një gjatësi 2900 km. Ishujt kan prejardhje vullkanike, një pjesë e tyre me prejardhje korale. Gjinden 5.150 km në perëndim-jug-perëndim të Havajeve në Oqeanin e Qetë. Scoop.it
Share/Bookmark

Çka është marksizmi kulturor?


Marksizmi kulturor është një degë e ideologjisë marksiste që i ka origjinat në pjesën e parë të shekullit të 20-të. Marksizmi kulturor lindi si përgjigje e intelektualëve marksistë europianë ndaj dështimeve ekonomike të ideologjisë marksiste, dhe e vë theksin e pabarazive tek kultura dhe jo tek arritjet personale të individëve. Kritikët e kanëparë Marksizmin Kulturor si një shkak kryesor të degradimit të degëve të humanitetit dhe shoqërore, të kulturës dhe civilizimiz në Perëndim. Ideja qëndrore e marksizmit kulturor është që të përgatisi Civilizmin Perëndimor për marksizmin ekonomik në një mënyrë graduale, hap pas hapi, duke sulmuar dhe degraduar të gjitha institucionet e kulturës Perëndimore, që nga kultura, shkollat, letërsia, arti, tradita Judeo-Kristiane, familja, dhe normat seksuale. Sulmet zakonisht kornizohen brenda termave Marksistë, si një përpjekje apo përplasje klasore mes shtypësve dhe të shtypurve - ku mes klasave të shtypura të pretenduara janë femrat, minoritetet, homoseksualët etj.


Terminologjia

Marksizmi kulturor është një term i përdorur nga kritikët pavarësisht se Marksistët e vet-deklaruar nuk e përdorin një term të tillë për të përshkruar veten e vet. Marksizmi kulturor i ka origjinat tek idetë e Marksit, megjithëse ata që përhapin idetë e Marksizmit kulturor jo gjithnjë e konsiderojnë vetem si ndjekës së Marksizmit (në kuptimin ekonomik). Më shpesh, promovuesit e Marksizmit Kulturor preferojnë ta përshkruajnëv eten dhe fushën e vet të veprimit me terma si Teoria Kritike, Postmodernizmi, Dekonstruksionizmi, Multikulturalizmi apo terma të ngjashëm.
Scoop.it
Share/Bookmark

Çka është PDA?


PDA gjithashtu i njohur si kompjuteri PALMTOP ose Asistenti Digjital Personal, është pajisje mobile që funksionon si menaxher informativ personal. PDA-të e sotme kanë mundësi të lidhen në internet. Kjo pajisje ka një ekran vizual elektronik, duke mundësuar përfshirjen e një shfletuesi në Web, por disa modele të reja gjithashtu kanë edhe mundësi zërimi (Audio), që mundëson përdorimin e tyre si telefon mobil ose si pajisje portabël për dëgjim të muzikës. Shumë PDA mund të kyçen në Internet, intranet ose ekstranete me anë të Wi-Fi ose Wireless Wide Area Networks. Poashtu këto pajisje janë të pajisura me ekran të ndjeshëm në prekje(ang. Touchscreen).

PDA-ja i parë është lansuar me 1986 nga Psioni, Organizer II. I përcjellur nga Psion’s Series 3, më 1991, i cili filloi t’i ngjajë stilit më të njohur PDA. Ai gjithashtu kishte tastierë të plotë.

Termi PDA është përdorur për herë të parë më 7 Janar 1992 nga Oficeri Ekzekutiv Kryesorë (CEO) i Apple Computers John Sculley në shoun "Consumer Electronics" të mbajtur në Las Vegas, Nevada, duke iu referuar platformës Newton të Apple. Më 1996 Nokia prezantoi telefonin mobil të parë me funksionalitet të plotë PDA, "9000 Communicator", i cili u bë PDA më i shitur në botë. “Communicator”-i solli një kategori të re të telefonëve mobil të njohur si “PDA phones”,tani të quajtur "smartphone". Një anëtarë tjetër në këtë treg ishte Palm, me linjë të produkteve PDA që filloj në mars 1996 me “Pilot 1000”.

Sot, pothuajse të gjithë PDA-t janë smartphone dhe tregu i tyre po rritet vazhdimisht, por një gjë është e sigurt ; PDA-të që nuk e kryejnë funksionin e telefonit shiten shumë më pak se sa ato që e ofrojnë këtë funksion.


Karakteristikat tipike

Një PDA tipike ka ekran të ndjeshëm në prekje për të futur të dhënat, një hapësirë për kartën memoruese (ang. Memory Card Slot) për të ruajtur të dhënat dhe IrDA (portin e infrared teknologjisë), Bluetooth dhe/ose Wi-Fi. Sidoqoftë, disa PDA mund të mos kenë ekran të ndjeshëm në prekje, duke përdorur një tastaturë numerike ose me karaktere për të futur të dhënat, tipike kjo për telefonët që janë PDA.

Nëse dëshirojmë të kemi funksionet e pritura nga PDA, një softuer i pajisjes tipikisht përfshinë një planifikim kalendarik, listë të punëve që do të kryhen, një adresar kontaktesh, kalkulator dhe disa lloje të programeve shënuese. PDA-t me lidhje pa tela (ang. Wireless) gjithashtu përfshijnë shfletuesin e internetit dhe një “email client”.

Ekrani i ndjeshëm në prekje (ang. Touchscreen)

Demonstrimi i ekranit Multi-touch Samsung Galaxy

Shumica e PDA-ve origjinal, psh si Apple Newton dhe Palm Pilot, përmbajnë këtë komponent për ndërlidhje me përdoruesin, duke pasur kështu vetëm disa butona, zakonisht të rezervuar për “shortcuts” për programet më së shpeshti të përdorura. Disa ekrane të tilla përfshirë pajisjet mobile Windows, kanë lapsin (ang. stylus) të ndarë për të lehtësuar seleksionimet. Përdoruesi bashkëvepron me pajisjen duke shtypur ekranin për të seleksionuar butonat ose komandat e caktuara ose duke zvarritur gishtin(lapsin) në ekran për të bërë seleksionimin ose lëvizjen poshtë lart.

Metodat tipike për të futur tekstin në një PDA përfshijnë :

    Tastierën virtuale, e cila shfaqet në ekran. Teksti futet duke shtypur atë tastierë me gisht ose me laps.
    Tastierën e jashtme të lidhur përmes USB, Infrared port-it, ose Bluetooth-it. Disa përdorues mund të zgjedhin për tastaturën me kabllo.
    Njohja e shkrimit me dorë - kur shkronjat ose fjalët shkruhen në ekranin e ndjeshëm në prekje dhe pastaj pajisja i kthen ato në tekst. Njohja dhe procesimi i shkrimit horizontal dhe vertikal të formulave, psh “1+2=”, mund të jetë gjithashtu një veçori.
    Njohja e goditjes lejon përdoruesin të para-definoj një bashkësi goditjesh në ekranin e ndjeshëm, nganjëherë në hapësirat hyrëse speciale, të shfaqin karaktere të ndryshme në hyrje. Goditjet janë forma të thjeshtësuara karakteresh, duke ia lehtësuar kështu pajisjes procesin e njohjes së tyre. Psh Palm’s Graffiti është një lloj i tillë i goditjes.

Pavarësisht nga projektet rigoroze kërkimore dhe zhvillimore, përdoruesit përjetojnë rezultate të përziera me sistemet që njohin shkrimin e dorës. Disave iu duket frustruese dhe joefektive, ndërsa disa të tjerë janë të kënaqur me cilësinë e njohjes.

PDA-t me ekrane të ndjeshme në prekje janë projektuar për përdorim biznesi, psh BlackBerry dhe Palm Treo]], zakonisht ofrojnë tastatura komplete dhe rrota rrotulluesë (scroll wheels) për të lehtësuar hyrjen e të dhënave dhe navigimin.

Shumë ekrane PDA-sh përkrahin disa forma të tastaturave të jashtme. Tastaturat kompakte të specializuara që ofrojnë qasje të plotë, por paraqesin problem në madhësinë për transport, janë të mundshme për shumë modele. Tastaturat e jashtme mund të lidhen drejtpërdrejtë në PDA, duke përdorur një kabllo, ose me anë të teknologjisë Wireless psh me Infrared ose Bluetooth. PDA-t e reja, si HTC HD2,Apple iPhone,Apple iPod Touch dhe Palm Pre, Pre Plus,Palm Pixi, Google Android (Sistem Operativ) përfshijnë forma më të avancuara të ekraneve të ndjeshëm në prekje që mund të regjistrojnë shumë prekje njëkohësisht. Këto ekrane “multi-touch” lejojnë ndërfaqe më të sofistikuara duke përdorur gjeste të ndryshme hyrëse me një ose më shumë gishta njëkohësisht.

Kartelat Memorike (ang. Memory Cards)

Kartelat Memorike

Edhe pse shumë nga PDA-t e hershme nuk kishin vende për këto karta, sot shumica kanë vende (ang. slots) të formatit "Secure Digital" ose "CompactFlash slot". Edhe pse fillimisht i dizajnuar për memorie, Secure Digital Input/Output (SDIO) dhe CompactFlash kartat janë të disponueshme që të sigurojnë pajisje shtesë si Wi-Fi ose kamera digjitale, normalisht nëse pajisja i përkrah ato. Disa PDA kanë gjithashtu portin USB, kryesisht për lidhjen e “USB flash drives” e disa të tjera përdorin microSD kartat, të cilat janë elektronikisht kompatibile me SD kartat, por kanë madhësi fizike shumë më të vogël.
Lidhshmëria me tela

Përderisa PDA-të e hershme lidheshin me kompjuterët personal përmes porteve seriale ose ndonjë lidhje tjetër, sot shumica lidhet përmes USB kabllove. PDA-t nuk munden të lidhen tipikisht me njëri-tjetrin përmes USB, sepse USB kërkon që njëra makinë të jetë si “host” (prkth. mikpritës), që nuk është funksion tipik i një PDA-je.

Disa PDA të hershme kishin mundësinë e lidhjes në internet në mënyrë indirekte duke përdorur një modem të jashtëm që lidhej me PDA përmes portit serial ose “sync” konektorit, ose direkt duke përdorur një kartë integruese që ofron një port Ethernet.

Lidhshmëria pa tela

PDA-të më moderne kanë Bluetooth, një protokol i popullarizuar pa tela për pajisjet mobile. Bluetooth-i mund të përdoret për të lidhur tastaturat, dëgjueset, pranuesit GPS dhe pajisjet tjera të afërta. Ky protokol poashtu mundëson këmbimin e dosjeve ndërmjet dy PDA-ve. PDA-t modern kanë Wi-Fi (lidhmëri pa tela në rrjetë) dhe mund të lidhen me Wi-Fi hostët. Të gjithë smartphone-t dhe disa nga PDA-të modern si Apple iPod Touch, mund të lidhen në rrjetin e gjërë pa tela WWAN (akronim për Wide-Wireless-Area-Network), sikurse ato që ofrohen nga kompanitë e telekomunikimit me celularë.

PDA-të e vjetra nga 1990 deri më 2006 tipikisht kishin portin IrDA që lejonte një rang të shkurtër të përhapjes së valëve, për aq sa shiheshin dy pajisje afër njëra tjetrës. Disa modele të sotme përdorin këtë teknologji, edhe pse kjo është zëvendësuar nga Bluetooth-i dhe Wi-Fi. Për të komunikuar dy pajisje me IrDA atëherë ato duhet të kenë të dyja portin IrDA. Disa printerë kanë pranues IrDA, duke lejuar që PDA-të të printojnë nëse sistemet operative të tyre e përkrahin këtë. Tastaturat universale të PDA-ve përdorin teknologjinë infrared sepse shumë sosh që janë të vjetra e kanë atë. Teknologjia e Infraredit është më pak e kushtueshme dhe ka një përparësi që lejohet të përdoret edhe në bordin e avionit.


Sinkronizimi

Shumë PDA mund të sinkronizojnë të dhënat e tyre me aplikacione në kompjuterin personal të shfrytëzuesit. Kjo lejon që përdoruesit të aktualizojnë kontaktet, terminet ose informatat e tjera në kompjuterët e tyre duke përdorur softuer si Microsoft Outlook ose ACT! dhe të kenë të njëjtën transfer të të dhënash në PDA – ose të transferojnë informatat e aktualizuara nga PDA-ja prapa në kompjuter. Kjo eliminon nevojën që përdoruesit të aktualizojnë të dhënat e tyre në dy vende. Sinkronizimi gjithashtu parandalon humbjen e informatave të ruajtura në një pajisje nëse ajo humbet, vidhet ose shkatërrohet. Kur PDA-ja riparohet ose zëvendësohet, ajo mund të ri-sinkronizohet (“re-synced”) me kompjuterin duke kthyer të dhënat e përdoruesit.

Disa përdorues vërejnë se të dhënat janë më të shpejta në kompjuterët e tyre se sa në PDA, pasiqë hyrja e tekstit nga ekrani i ndjeshëm në prekje ose tastatura miniaturë është më e ngadalshme se sa tastatura reale fizike. Transferi i të dhënave në PDA me anë të kompjuterit është shumë më i shpejtë se sa futja manuale e këtyre të dhënave përmes pajisjes mobile të dorës. Shumë PDA posedojnë mundësinë të sinkronizohen me kompjuterin.Kjo mundësohet nga softuer sinkronizues të siguruar me pajisjet mobile të dorës ose nganjëherë me sistemin operativ kompjuterik.

Shembuj të softuerëve sinkronizues përfshijnë :

    HotSync Manager, për Palm OS PDA
    Microsoft ActiveSync, përdoren nga Win XP ose versione të vjetra të sistemeve operative
    Microsoft Windows Mobile Device Center për Win Vista
    iSync, i përfshirë me Mac OS X
    BlackBerry Desktop Softuer, vetëm për pajisjet BlackBerry.

Këto programe lejojnë PDA-në të sinkronizohet me “Personal information manager”, i cili mund të jetë pjesë e sistemit operativ kompjuterik, pjesë e PDA ose e shitur ndaras nga pala e tretë. P.sh. RIM BlackBerry vie me programin RIM Desktop Manager, i cili mund të sinkronizohet me Microsoft Outlook dhe ACT!. PDA-të e tjerë kanë vetëm softuerët e tyre të regjistruar (patentuar). Psh, disa Palm OS të hershëm kishin vetëm Palm Desktop-in, përderisa Palm PDA-të e mëvonshme si “Treo 650” kishin mundësinë të sinkronizoheshin tek Palm Desktop ose Microsoft Outlook. Microsoft ActiveSync dhe Windows Mobile Device Center sinkronizohen vetëm me MS Outlook ose MS Exchange server. Softueri sinkronizues i palës së tretë është i disponueshëm për disa PDA nga kompanitë si CommonTime dhe CompanionLink. Këta softuer mund të përdoren për sinkronizim të PDA-ve me Personal Information Manager të tjerë, të ndryshëm nga prodhuesi i PDA-së (GoldMine dhe IBM Lotus Notes).

Sinkronizimi pa tela

Disa PDA mund të sinkronizojnë disa ose të gjitha të dhënat duke përdorur aftësitë e rrjetës pa tela, në vend që të lidhen direkt me kompjuterin përmes kabllos. Pajisjet me Apple iOS, si iPhone, iPod Touch dhe iPad mund të përdorin shërbimin e nënshkrimit të MobileMe nga Apple për të sinkronizuar kalendarin, adresarin, e-mailin, “Internet bookmark” dhe të dhëna të tjera në një ose më shumë kompjuterë Macintosh ose Windows duke përdorur Wi-Fi ose lidhjet përmes celularit. RIM shet BlackBerry Enterprise Server tek korporatat e ndryshme kështu që përdoruesit e korporatës BlackBerry mund të sinkronizojnë PDA-të e tyre pa tela me kompanitë e Microsoft Exchange Server, IBM Lotus Domino, ose Novell GroupWise serverëve. E-maili, hyrjet kalendarike, kontaktet, punët dhe memo-t që ruhen në serverët e kompanisë sinkronizohen automatikisht me BlackBerry. Scoop.it
Share/Bookmark

Çka është Seuli?

Seoul është kryeqyteti i Koresë Jugore.

Seoul është njëkohësisht edhe qyteti më i madh në Korenë e Jugut. Scoop.it
Share/Bookmark

Përralla

Përralla është një nga format më të përhapura e më të njohura të prozës.

Përralla është një tregim i trilluar, plot fantazi dhe elemente të çuditshme në subjekt me anë të së cilës paraqiten mendimet dhe ëndërrimet e njerëzve në formë alegorike. Përrallat nuk nisen, si ndodh me këngët legjendare, nga një fakt i vërtetë (ndoshta edhe historik) që legjendarizohet, por nga një trillim i plotë, që megjithatë mban kurdoherë lidhje me probleme, me situata, me mendime filozofike, morale, shoqërore, estetike të jetës njerëzore.

Përrallat tregohen në prozë dhe kanë, domosdo, strukturën dhe elementet e tyre. Ato janë të përhapura në të gjithë botën dhe janë tepër të pëlqyera si për vlerat e tyre filozofike, ashtu edhe për vlerat e tyre didaktike. Pikërisht për vlerat e saj të gjithanshme, përralla ka tërhequr vëmendjen e shkencëtarëve : me të merren folkloristët, etnografët, psikologët, letrarët. Etnografia e studion përrallën si dokument kulturor e historik dhe merret me rolin e saj në shoqëri, psikologjia e sheh përrallën si shprehje të proceseve shpirtërore, ndërsa shkenca e letërsisë përpiqet të përcaktojë se ç'është ajo që e bën përrallën të jetë e veçantë edhe brenda llojeve të prozës gojore. Ajo synon të përcaktojë elementet më të qenësishme të këtij lloji dhe, ashtu si etnografia, të kërkojë zanafillën e saj.

Përrallat shqiptare shquhen për larminë e fantazinë e tyre dhe për thurjet interesante të subjekteve. Roli i fantastikës edhe në përrallat tona është shumë i madh. Me anë të saj rrëfimtari popullor deformon dhe përpunon qoftë artistikisht, qoftë në mënyrë filozofike subjektin, elementet e realitetit duke krijuar një simbolikë të pasur që flet alegorikisht për mësime shoqërore, etike dhe estetike për jetën. Pikërisht në vlerën e saj filozofike qëndron edhe një nga anët më të rëndësishme të përrallës. Nëpërmjet saj jepen gjykime për jetën, për lumturinë, për të mirën dhe të keqen, për të bukurën dhe të shëmtuarën, për aspiratat dhe ëndërrimet e njerëzve. Duhet thënë se vizioni i përgjithshëm që buron nga përrallat për botën e jetën është optimist. Kështu, edhe në përrallën tonë, e mira triumfon dhe njeriu me anë përpjekjesh dhe sakrificash, duke qenë kurdoherë i ndershëm, ia arrin më në fund lumturisë, arrin ta fitojë atë (e Bukura e Dheut, si simbol i lumturisë). Ky vizion optimist e realist e ka burimin te karakteri kolektiv i folklorit dhe shpreh soliditetin dhe qëndrueshmërinë e popullit përballë problemeve të jetës dhe vështirësive që dalin përpara.

Me afirmimin e leximit ndër masat e gjëra popullore, shumë shkrimtarë i kanë mbledhur përrallat së bashku me gojë dhënat popullore dhe nga to kanë krijuar gjini të ndryshme letrare, siç është p. sh. proza. Veqori kryesore e rrëfimit të përrallës është mënyra se si rradhiten episodet me qëllimin për ta mbajtur tensionin emocional deri në fund. Scoop.it
Share/Bookmark

Takvimi 2015 - Kohët e namazit 2015 për Kosovë


Takvimi per maqedoni, takvimi per Kosove, kohet e namazit 2015, kohet e namazit per maqedoni, kohet e namazit per Kosove, takvimi 2015 per shqiperi, takvimi 2014 shqiperi, kohet e namazit 2014 Shqiperi, namazi 2015 shqiperi, namazi 2015, falja e namazit 2015 shqiperi, shqipni namazi 2015 kalendari i faljes se namazit 2016 shqiperi, shqipni 2015 namazi, Takvim per maqedoni 2015, takvimi per maqedoni, koha e faljes se namazit per maqedoni, maqedoni takvimi 2015, takvimi maqedoni, koha e faljes maqedoni, namazi maqe, takvimi 2015 per kosove, takvimi kosove, takvim 2015, kohet e namazit 2015, koha e namazit 2015, namazi 2015, koha per falje 2015, takvimi, shkarko takvimin 2015, shkarko takvim 2015, rapitful.blogspot.com, namazi, koha e faljes se namazit 2014,takvimi per kosove 2015, takvim 2015 shqip, takvimi janar 2015, takvimi apo kohe e namazit, takvimi per kosove, takvimi per shqiperi, falja e namazit 2015, koha e faljes se namazit 2015, falja e namazit 2015,kalendar takvim 2015 shqip, kalendari i namazeve, koha e namazeve 2015, shkarko kalendarin e namazeve, falja e namazeve 2015, namazi 2015, falja e namazit 2015, takvim 2015 shqip,takvim kosova 2015, takvim kosova 2015 janar, koha e faljes se namazit 2015 ne kosove, vaktija e namazit 2015, vakti e namazit 2015, vaktia per namaz 2015, vakti e namazit 2015, vaktia 2016, vakti i namazeve 2015,janar,shkurt,mars prill,maj,qershor,korrik,gusht,shtator,t
­etor,nentor,dhjetor 2016
Scoop.it
Share/Bookmark

A ke pyetur ndonjëherë veten, a kam unë ndonjë cilësi të cilën e don Allahu dhe i dërguari i Tij ???

A ke pyetur ndonjëherë veten, a kam unë ndonjë cilësi të cilën e don Allahu dhe i dërguari i Tij ???

• Pejgamberi alejhi selam iu drejtua Eshexh Abdul Kajsit duke i thënë:
" Ti posedon dy cilësi të cilat i don Allahui i Lartmadhëruar: butësin dhe edukatën.

• Tha Eshexh abdul Kajsi: O i Dërguari i Allahut a thua vallë unë po e stolisi veten më këto dy cilësi apo janë dhuratë nga Allahu i Lartmadhërishem?

• Iu përgjegj Pejgamberi alejhi selam: Këto janë dhuratë nga Allahu i Lartmadhërishëm për ty.

• Tha Eshexh abdul Kajsi: Falenderimi i takon Allahut të Lartmadhërishem që mi dhuroj dy cilësi të cilat i don Allahu dhe i Dërguari I Tij.
(Muslimi)

Burimi: Senad Ramadani
Scoop.it
Share/Bookmark

Nuk duhet akuzuar vetëm ata që po dalin se...

Nuk duhet akuzuar vetëm ata që po dalin se paskan bashkëpunuar me Sashon, por edhe Sashon që paska bashkëpunuar me disa njerëz të cilët janë porsi ai, në mos edhe më të këqij! Iljasa Salihu Scoop.it
Share/Bookmark

E po të ligut i tham peqe

E po të ligut i tham peqe, ndaj mos kërkoni mirësi në kësi lloj shoqërish!
Iljasa Salihu
Scoop.it
Share/Bookmark

Disa vajza po të kishin pak frikë dhe nder ndaj Zotit

Disa vajza po të kishin pak frikë dhe nder ndaj Zotit dhe pak mëshirë ndaj meshkujve, vërtet do të kishte kuptim dhe kënaqësi shëtitja lirshëm përgjatë stinës së pranverës dhe verës. Megjithatë, të gjendur përballë një (zh)veshje tejet provokuese, meshkujt detyrohen t’i mbajnë sytë kah pemët e veshura me lëvozhga e me gjethe. Fjala është për ata meshkuj të cilët gjënë më të shtrenjtë në jetë – moralin duan ta mbrojnë prej meteorëve të mëdhenj! Iljasa Salihu Scoop.it
Share/Bookmark

Një realitet i mbrapshtë në botëkuptimin e shoqërisë sonë

Një realitet i mbrapshtë në botëkuptimin e shoqërisë sonë; nëse e simpatizon popullin gjerman, askush nuk të thotë gjerman, kurse po e the ndonjë fjalë të mirë për popullin turk, menjëherë të thonë se je turk, madje e vënë në dyshim të thellë edhe përkatësinë tuaj kombëtare. Detyrë e intelektualëve është që ta shporrin këtë anomali, edhe pse shumë anomali duhet hequr. Me rëndësi është që të punohet në heqjen e këtyre anomalive!  Iljasa Salihu
Scoop.it
Share/Bookmark

Duke lexuar " Zonja Z"-Albatros Rexhaj.


Roman i cili fton femrën shqiptare në evolucion dhe në revolucion.
Ndoshta i përafërt me Revolucionin e majit 1968 në Francë, i cili degradoi dhe satanizoi familjen dhe shoqërinë franceze, nën emrin e modernizmit, lirisë seksuale, ç`lirimit nga maçoizmi mashkullor dhe përhapja e ideve të lëvizjeve postfeministe si "Terre des femmes" (Toka e femrave)  Ardian Ramadani

Analiza, Referat, Analiza Zonja Z Scoop.it
Share/Bookmark

Grubi po përpiqet të bëhet si Sula

Grubi po përpiqet të bëhet si Sula. Përmes padive penale dëshiron të hiqet i fuqishëm në shoqëri, të mbjellë frikë dhe të mbrohet prej atyre që haptas duan ta shprehin pakënaqësinë ndaj këtij pushteti të poshtër e të kalbur. Gjithsesi, paditeni Llatasin dhe shokët e tij nëse dëshironi t'i jepni jetë dhe kuptim padive penale dhe jo ata që në sajë të këtyre vorbullave të mjegullta mund edhe të gabojnë diku. Pushteti nuk është i përhershëm, ndaj edhe kam shpresë për ditë më të mira!Burimi:Iljasa Salihu
 
Scoop.it
Share/Bookmark

Jashtëqitje, udbash, zorrë politike e spiunë

Jashtëqitje, udbash, zorrë politike e spiunë, janë disa prej fjalëve të përdorura publikisht prej liderit të opozitës shqiptare, drejtuar disa profesorëve, shkrimtarëve e publicistëve. Unë nuk dua të merrem me atë nëse këta intelektual janë apo nuk janë të këtillë siç i quan ai, porse çmeritem me këtë fjalor aspak etik që më së paku do t’i shkonte përshtati një liderit. Aq më keq, po në këtë qerthull, thotë se jemi të pastër! Mua nuk më vjen keq se me këtë fjalor kurrë nuk mund t’i fitojë zgjedhjet, por më vjen keq se publikisht dhe prej njerëzve që duhet të jenë shëmbëlltyrë në shoqëri, po ndodhë që shoqëria jonë të helmohet me një kulturë tejet të ulët të bisedave. Me të drejtë gazetari i Televizioni Koha tha se si medium tërhiqet prej këtyre fjalëve!
Iljasa Salihu
Scoop.it
Share/Bookmark

Në vend të urimit si klishe...

Në vend të urimit si klishe, uroj që arsimi shqip të del sa më shpejtë prej konvaleshencës, ku njerëzit nuk do të marrin vetëm diploma, por edhe dituri!
Iljasa Salihu
Scoop.it
Share/Bookmark

Nëse bombat e hedhura prej Zaevit janë...

Nëse bombat e hedhura prej Zaevit janë të ngjashme me serialet turke, ashtu siç po lexoj prej shumë syresh, atëherë me keqardhje them se protagonistët e këtyre filmave në fund të filmit ose i dalin trenit përpara, ose duke qenë të kredhur thellë në dashuri, kërcejnë prej ndonjë ure për t’u vetëmbytur!
Iljasa Salihu
Scoop.it
Share/Bookmark

Virusi që çdo ditë po na shembë

Flet për mua me orë të tërë me të tjerët, por nuk e di se përse të paktën disa minuta nuk i ndanë për të folur me mua rreth meje! Iljasa Salihu

Scoop.it
Share/Bookmark

Qeveri kopilësh

Ç’të presësh prej një qeverie të stërmbushur me kopilë, fëmijë këta të lindur prej prindërve të pamartuar, të cilët mund ta dinë se përse erdhën në këtë botë dhe kush i solli ata, por jo edhe shkaktarët e kësaj prurjeje. Për më keq, po këta kopilë ndërtuan aq shumë përmendore, saqë prindërit dhe gjeneza e atyre përmendoreve assesi të dihen. Njerëzit kopilë ndërtuan përmendore po ashtu kopilë. Këta edhe paratë i kanë kopilë, sepse burimi i atyre parave nuk dihet, pra edhe parave të tyre nuk i dihen prindërit, apo ndoshta i dihen, por takimi i tyre qe vetëm sa për një shfryrje epshi. Vaj halli kur njerëzit e lindur prej prindërve të martuar të udhëhiqen prej kopilëve!Burimi:Iljasa Salihu
 
Scoop.it
Share/Bookmark

Në këtë shtet, dikush ka dertin e...

Në këtë shtet, dikush ka dertin e përgjimeve, dikush të integrimeve dhe dikush tjetër te lëshimi i një mjekre të atij që dikur i mungonin edhe flokët! Nuk e di nëse dikush nuk ka asnjë dert?Burimi:Iljasa Salihu
 
Scoop.it
Share/Bookmark

Habi! Dy ekstremistë, por që jetojnë në paqe dhe në tolerancë mes veti

Janë në koalicion, po ashtu edhe në korrupsion, por nuk janë në kohezion për sa i përket qëndrimeve kundrejt rolit të faktorit ndërkombëtar. Njëri prej kohësh i ka shpallur padëshirueshmëri ndërkombëtarëve, kurse tjetri çdo gjë pret prej ndërkombëtareve. Vetëm interesi grupor aq i lartë, sepse përndryshe është e pamundur të qëndrojnë së bashku në një dhomë gjarpri dhe pula!


Burimi:Iljasa Salihu
Scoop.it
Share/Bookmark

Ti - Poezi nga Iljasa Salihu


Ti që nuk ke vlerë, më bën pikë e vrer,
Ti që nuk ke nder, je një trëndafil pa erë,
Ti që gënjen, mos harro se veten e rrenë,
Ti që grindesh lehtë, je një mendjelehtë,
Ti që nuk lexon, vetëm grerëza të pickon,
Ti që nuk ushtron, sëmundja të përdhunon,
Ti që hidhërohesh, patjetër se do të rrëzohesh,
Ti që nuk beson, injorancë dëshmon,
Ti që vjedh, dukesh si gjedh,
Ti që nuk turpërohesh, nesër do të frikohesh,
Ti që nuk ke moral, ke një zemër moçal,
Ti që je koprrac, do të vdesësh si vocërrak,
Ti që nuk ke besë, je sikurse familja pikë e pesë,
Ti që më pushton, mos më thuaj se nuk më poshtëron,
Ti që dehësh, edhe prej qenit mund të lëpihesh,
Ti që tradhton, mos harro se veten e mashtron,
Ti që nuk punon, mos prit se livadhi të mugullon,
Ti që nuk këshillon, edhe bubullima të qorton.

Iljasa Salihu
Scoop.it
Share/Bookmark

Jo vajtje për të vajtuar, por vajtje për të vlerësuar


Unë nuk shoh njeri që është duke vajtuar përpara apo pranë Zaevit. Thjesht, është kureshtje e natyrshme jo për ta dëgjuar Zaevin, por për t’i dëgjuar ato që është duke i publikuar Zaevi dhe për të dëgjuar prej personave përgjegjës se si është shpërdoruar me buxhetin e shtetit dhe se si shqiptarët e Kumanovës janë porositur të kapen për fyti duke shpresuar në ndihmën e partisë politike shqiptare në pushtet. Është një rast i mirë që tanimë botërisht të dihet se gjyqësia dhe prokuroria është në shërbim të partisë politike maqedonase në pushtet. Në gjithë këtë avlli, nuk mund të kuptohet roli i partisë politike shqiptare në opozitë. Përse ajo pikërisht tani dëshiron të kacafytet me Zaevin? Le t’ia thyej hundët pas kësaj rrjedhe po deshi, por përse pikërisht tani, kur mund të përfitojmë diçka, në mos shumë, një grimcë po, në mos ta gjejmë shpellën e ariut, gjurmët shpresoj se do t’i gjejmë. Fundja a nuk është qëllimi i kësaj partie rrëzimi i këtij pushteti, të cilin disa herë e ka kritikuar shumë ashpër?

Ndoshta edhe pas këtyre bombave ajo nuk do të rrëzohet, porse ekziston gjasa e rrëzimit. Përse të mos e nxisim, përkrahim dhe ujisim këtë gjasë? Përse nuk e ndihmon këtë mundësi rrëzimi? Përse ndihet kaq e pafajshme dhe kaq pa përgjegjësi? Të mos harrojmë se pas pushtetit të dobët nuk ka mundësi të qëndrojë një opozitë e fortë. Në këtë rast, assesi nuk kihet për qëllim barazimi i përgjegjësive të pushtetit dhe opozitës. Përse nuk e sheh të arsyeshme të debatojë më me durim, qetësi dhe pa aludime ndaj atij që nuk mendon si ai, ngaqë populli si rrjedhojë e kësaj sjelljeje aspakt të duhur për një përfaqësues të popullit edhe disa të fajshëm mund t’i sheh si të pafajshëm? Më vjen keq kur shoh se edhe opozita nuk punon si duhet për t’u bërë pjesë e pushtetit, për ta asgjësuar kështu atë që e kritikon derisa është në opozitë. Kur i humbim shpresat edhe prej opozitës, atëherë rroftë anarkia, derisa të dëshmohet një subjekt tjetër politik se vërtetë është e interesuar që ta ndryshojë për mirë gjendjen e shtetit dhe të shqiptarëve në këtë shtet.
Scoop.it
Share/Bookmark

Shkon në një kafene dhe ëmbëltore

Shkon në një kafene dhe ëmbëltore të një pronari maqedonas, papandehur sheh se shumicën dërrmuese të myshterinjve e përbëjnë shqiptarët, kurse të gjithë shërbyeset dhe shërbyesit janë jo shqiptarë. Habitesh, por edhe disi pajtohesh, ngaqë vendi ku gjendet ky objekt është i mbizotëruar me jo shqiptar. Në një ditë tjetër të rastis të futesh në një lokal, që gjendet në vendin ku jetojnë dhe sillen shqiptarët dhe sheh se të gjithë myshterinjtë janë shqiptar, por krejt beftë sheh se shërbyesja nuk është shqiptare dhe gjithë të pranishmit porositë duhet t’i bëjnë në gjuhën maqedonase. Më vjen mirë që vajzat tona nuk po shërbejnë nëpër kafene, por më vjen keq se përse nuk binden pronarët dhe myshterinjtë shqiptarë se nuk ia vlen të nënçmohen kaq shumë. Ku mbeti pak ai patriotizëm që mund ta kenë pasur diku të fshehur? Fundja sa meshkuj shqiptarë sillen vërdallë rrugëve. Përse nuk i gëzojnë me një vend pune këta të papunë, por shkojnë dhe e marrin një joshqiptare në punë, ngaqë ajo mes tjerash po treguaka aftësi edhe në joshjen e klientëve! Mos më thoni se biznesi nuk njeh kombësi dhe njerëzi, ngaqë këtë gjë vetëm horrat mund ta thonë. Turp ju qoftë!Burimi:Iljasa Salihu
 
Scoop.it
Share/Bookmark

Arbana Xharra dhe Ismail Kadareja

Arbana Xharra dhe Ismail Kadareja prej kohësh shquhet për urrejtës të fesë islame. Pa dyshim se kjo përzgjedhje është e drejtë e tyre. Dashuria dhe urrejtja, parimisht nuk përkojnë me argumentin, por me ndjenjat. Fundja, si do ta kuptonim parajsën dhe ferrin në mungesë të larmisë së njerëzve? Njerëzit përmes veprimeve të tyre i japin kuptim xhenetit dhe xhehenemit. Megjithatë, ajo që të shqetëson në gjithë këtë qerthull, është fakti se përse pikërisht këta dy u nderuan me çmime ndërkombëtare? Në këtë rast, pyetja bëhet jo pse nuk dihet përgjigja, por për të treguar se shumë qartë dihet përgjigja. Këto çmime prestigjioze paraqesin vulën e zezë në ballin e vendeve dhënëse të këtyre çmimeve, vende këto që hiqen si djepa të demokracisë, por që dalin të jenë si varrmihës të drejtësisë!Burimi:Iljasa Salihu
 
Scoop.it
Share/Bookmark

Aq tepër dëgjojmë për krime dhe vrasje në Shqipëri

Aq tepër dëgjojmë për krime dhe vrasje në Shqipëri, sa na shuhet përfundimisht edhe ëndrra për bashkim me Shqipërinë dhe të shtohet dhimbja e keqardhja për ata që jetojnë në Shqipëri. Korrupsion, skenar për vrasje, vrasje, plagosje, likuidim, kurthim, rrëmbim, masakra, kërcënim, padrejtësi e të ngjashme, janë fjalë kyçe që dalin prej gojërave të politikanëve. Jo prej rrugaçëve, por prej politikanëve rrugaçë! Tmerr e terr, nuk mund të them se ajo apo kjo parti i ka fajët, sepse të gjithë janë fajtorë, kush më shumë e kush shumë më shumë!Burimi:Iljasa Salihu
 
Scoop.it
Share/Bookmark

Po e njohe si duhet të djeshmen

Po e njohe si duhet të djeshmen, lehtë mund të japësh këshilla sot, njëherësh duke u mbështetur edhe në të ardhmen. Në këtë rast, dita e nesërme përdoret si kërcënim miqësor

Njëherë e një kohë, një deputet (mund të jetë edhe deputete) e kishte votuar ligjin për përdorimin e plumbave të gomës në rast protestash jo të qetë. Kishte kaluar një kohë e gjatë, saqë lëre se kishte harruar se çka kishte miratuar në kuvend, por tani e kaluara e tij si deputet kishte filluar t’i dukej si një ëndërr e keqe. Prej ligjeve të rralla, ky ligj kishte mbetur gjatë kohë në fuqi. Një ditë prej ditësh, rrodhi një pakënaqësi e papërballueshme, saqë i madh dhe i vogël dolën në protesta. Njëri prej atyre që kishte dalë në protesta ishte edhe ky ish deputeti me djalin e tij. Filluan brohoritjet në atë protestë dhe sakaq gjendja mori dhenë, kurse policia filloi të godas me shkop gome fillimisht dhe pak më vonë edhe me plumba gome. Në atë rrëmujë, vështirë ishte të shpëtoje më së paku pa ndonjë gërvishtje. Papandehur në këtë qerthull të rrëmujshëm, disa plumba gome e kishin kapur në një vend të keq djalin e ish deputetit, ku për pasojë ai qe plagosur shumë rëndë. Mesa arritëm të mësojmë, plagët e marra prej asaj proteste, atë e kishin shoqëruar tërë jetën.Burimi:Iljasa Salihu
 
Scoop.it
Share/Bookmark

Po krenohen të turpëruarit

Shqiptarët po krenohen me Rita Orën, kurse ajo nuk po turpërohet fare se çmimi i femrës më të zhveshur në Oscar qe për Ritën. Pikërisht një popull që dikur shquhej për vlera të larta morale, sot po ky popull në nivel ndërkombëtar po përfaqësohet prej atyre që moralin aq shumë e goditën, saqë nuk po mund t’ia ndalim gjakderdhjen. Unë nuk po habitem me Ritën, por me ata që po krenohen se një femër me prejardhje shqiptare paskësh marr çmim në Oscar. Paskësh marr çmim, ngaqë dukej shumë cullak. Më cullakja ishte prej gjithë atyre të tjerave. Nuk po na vjen marre që çdo ditë e më tepër po e sakatojmë moralin tonë, herë me Ritat, Bleonat e herë me Tunat, të cilat na e bën për gjakderdhje moralin tonë!Burimi:Iljasa Salihu
 
Scoop.it
Share/Bookmark

Të pafe, gjithmonë jemi të varfër, qofshim edhe kombi më i zhvilluar ekonomikisht në botë

Të pafe, gjithmonë jemi të varfër, qofshim edhe kombi më i zhvilluar ekonomikisht në botë

Albin Kurti është shumë më burrë dhe i përgatitur se sa shumë politikanë tjerë, porse nuk e di se përse është aq i bindur në një çështje të gabuar, saqë ende ia merr mendja se njeriu mund të jetojë vetëm si shqiptar, larg parimeve e rregullave fetare. Ai mes tjerash thotë: ‘’Shqiptarët kanë tradita, vlera dhe kapacitete të mjaftueshme për ta mbajtur çështjen e identitetit kombëtar mbi dhe përtej çdo lloj identiteti fetar’’.
Vetë Albini është dëshmia më e mirë se të qenit larg çdo feje është një prapësi e llojit të veçantë dhe jo një përparësi. Traditat e tij nuk arritën ta ndalojnë që ai të mos martohej me një norvegjeze, që pastaj vajza e tij të mos ngarkohen aq shumë me gjuhën shqipe dhe atë norvegjeze, të cilës mes tjerash iu tha se ajo fillimisht duhet ta mësojë gjuhën angleze.

Jo i nderuar Albin, historia njeh epoka pa fabrika e pa qytetërime, por jo edhe kohë dhe epoka pa adhurues dhe të adhuruar, qofshin ato edhe adhurime të gabuara. Në përgjithësi, shqiptar dhe të pafe ishim në kohën e komunizmit, ku njeriu vlente aq sa arrinte ta spiunonte tjetrin – më të afërmin. Pastaj, shqiptar me paqartësi në fe jemi në kohën e tranzicionit, ku njeriu vlen aq sa ka arritur të grumbullojë pasuri dhe vetë vrasjet dhe masakrat për shkaqe krejtësisht banale, janë dëshmi të mjaftueshme se vetëm si shqiptar nuk mund të jetojmë si duhet. Vlerat dhe antivlerat është Zoti që përmes shpalljes hyjnore i ka përcaktuar dhe jo njeriu, përndryshe sot kemi njerëz që thonë se vjedhja nuk është gjë e keqe dhe se tradhtia bashkëshortore është një aftësi dhe zotësi.Burimi:Iljasa Salihu
 
Scoop.it
Share/Bookmark

Nganjëherë për të shëruar plagën duhet...

Nganjëherë për të shëruar plagën duhet ta trazojmë atë...

Ramiz Karaeski Scoop.it
Share/Bookmark

Mos iu gëzo.....mos iu hidhëro

Mos iu gëzo një të mire të atij që të ka bërë njëqind të këqija... mos iu hidhëro një të keqeje të atij që të ka bërë njëqind të mira.

Ramiz Karaeski Scoop.it
Share/Bookmark

Femra e bukur VS. Femra e sinqertë

Femra e bukur te merr mendjen.... Femra e sinqerte te merr zemren...!!

Ramiz Karaeski Scoop.it
Share/Bookmark

Unë nuk fal shpesh . . .

Unë nuk fal shpesh . . . jo sepse jam njeri i pashpirt por sepse njerëzit sa më shumë ti falësh aq më shumë gabojnë .

 Ramiz Karaeski Scoop.it
Share/Bookmark

Babi, përse një vajzë dhe një djalë haheshin si...

- Babi, përse një vajzë dhe një djalë haheshin si qenë në karrigen që ishte vendosur diku në mes të parkut të qytetit?

- Bir, ata nuk janë ngrënë si qenë, por ata janë qenë. Ndoshta të janë dukur si njerëz!Burimi:Iljasa Salihu
 
Scoop.it
Share/Bookmark

Më vjen mirë që disa funksionarë u mishëruan me...

Më vjen mirë që disa funksionarë u mishëruan me rastin e dhimbshëm të Tamarës, kurse më vjen shumë keq që asnjëherë asnjë funksionarë nuk u mishërua kur qe fjala për rastet e dhimbshme të ndonjë shqiptari!Burimi:Iljasa Salihu
 
Scoop.it
Share/Bookmark

Vërejtje! Disa ligjërues dhe disa autor librash

Vërejtje!
Disa ligjërues dhe disa autor librash, papërgatitjet e tyre në një fushë të caktuar, fatkeqësisht mundohen t’i fshehin përmes shpjegimeve tejet të ndërlikuara, njëherësh të privuara prej shembujve dhe analogjive të ndryshme. Dëgjuesi dhe lexuesi, edhe pas disa përpjekjeve për ta kuptuar materien në fjalë, sërish nuk arrijnë të kuptojnë asgjë. Madje këtyre (ligjëruesit dhe autorit) i mungon edhe njohja e mirë e gjuhës përkatëse, përmes së cilës artikulohet shpjegimi, prandaj dalin aq shumë të ngatërruar përpara dëgjuesit dhe lexuesit. Krejt në fund, dëgjuesi dhe lexuesi mendojnë se problemi nuk është te ligjëruesi dhe te autori i librit, por tek ata. Mendojnë se janë të paaftë dhe se ata janë shumë të aftë! Ngatërrimin ia faturojnë dobësisë së tyre dhe jo paaftësisë së atyre. Mirëpo, në të vërtetë, problemi nuk qëndron te këta që përpiqen dhe nuk arrijnë ta kuptojnë si duhet materien, por faji është i atyre që nuk e kanë kuptuar si duhet materien, kurse kanë marr guxim të paraqiten si zbërthyes dhe shpjegues të saj. Aq më tepër, nuk guxojnë të paraqesin shembuj dhe analogji për gjësendet që i shpjegojnë, por tërë këtë mjegull mundohen ta arsyetojnë duke paraqitur vetëm përkufizime të thata. Ky është krim dhe torturë e pafalshme ndaj lexuesit dhe dëgjuesit. Prandaj, nëse një gjë assesi nuk arrini ta kuptoni, mos mendoni se faji është te ju, por tek ata që janë paraqitur si zbërthyes i të panjohurave, kur dihet mirëfilli se vetë ata i kanë të paqarta çështjet që po i shpjegojnë. Kështu që, mos e kurseni këtë shpurë, thojani troç e kërkoni shpjegime shtesë. Në të kundërtën, mos harxhoni kohë me këta kokëmjegulla!Burimi:Iljasa Salihu
 
Scoop.it
Share/Bookmark

Aq shumë vidhemi si qytetar, saqë idenë nuk e kemi o fshatarë të ndershëmVidhemi në çdo anë dhe prej çdo skaji. Vidhemi përgjatë pagesës së rrymës. Çmimi i naftës në bursat e Londrës bie, por jo edhe këtu. Pastaj, bie pak, por vetëm pasi të fillon të rritet atje çmimi, për t'ju përshtatur kështu rritjes së çmimit me kohë. Vidhemi me rastin e shpërndarjes së mjeteve buxhetore, por nuk harrohet askush me rastin e arkëtimit të këtyre mjeteve. Vidhemi përgjatë pagimit të tarifës rrugore. Përpos që janë çmimet e lartë për këto tarifa, ato shtëpiza janë edhe të shpeshta, gjë që harxhojmë karburant; ndal e nis veturën panevojshëm. Jo rastësisht nuk i heqin ato shtëpiza kultivuese të krimit ekonomik, ku para disa javësh desh e theu qafen një ish emigrant, tashmë bari delesh. Mbase e zuri një flluskë haku! Vidhemi edhe me rastin e shpërndarjes së dividentes që bëhet prej telekompanive. Vidhemi edhe me rastin e pagimit të tatimit për radiodifuzion, sepse nuk na shërbehen materiale të mjaftueshme që do të ishin në interes të popullit, por ato materiale dalin të jenë në interes të partisë. Vidhemi në spital, në shkolle e në ofiqari. Vidhemi edhe nëpër institucione që gjoja kanë dertin e muslimanëve, që nesër po me paratë tona aq lehtë të paditemi në gjykatë për një shprehje të lirë të mendimit dhe po e humbën ata lëndën, pa dyshim se humbim ne, kurse po e humbëm ne, sigurisht se humbim vetëm ne. Vidhemi në ministri që nesër ta padisim në gjykatë ministrinë, ku të drejtën tona ta nxjerrim duke e dëmtuar vetë ministrinë. Vidhemi në kutitë e votave që nesër të vjen në pushtet ai që më së shumti do t’i shkojë përshtati kryeshërbimit të urithit. Vidhemi gjithkah dhe prej shumëkujt, që vetëm udhëheqësit e këtyre institucioneve t'i kenë rrogat sa pesëfishi i rrogës mesatare! Scoop.it
Share/Bookmark
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Categories

17 shkurti 28 nentori 8 marsi Abazoni Abetarja Absent radial pulse Abshisa Absolventi Absorbentët Absorbimi ACE inhibitors Acidet Acidet biliare Acidi borik Acidi folik Acidi nitrik Acidi parinarik Acute mitral regurgitation Acute pericarditis Adaptimi Adem Gajtani Adem Ramadani Adrenalina Adresa Adsense Aerob Aeroplani Afazia Aforizma Afta Ag Apolloni Agjerimi Agnesa Mahalla Agon Bislimi AIDS AKI Aksidentet e trafikut Aktinidet Akupunktura Albatrosi Albin Kurti Aldosteroni Alergjia Alfentanili Algat blu te gjelbra Algoritmi Aliazhet e hekurit Alkoolet Almedin Ejupi Alpet Shqiptare Alpha-blockers Alternatori Ambasada Ambulatory blood pressure recording Amiloidoza Anafaza Anafillaksa Analiza letrare Analizatoret Anatomia Androgjenet Anekdota Anesteziologjia Angina pectoris Angioplasty Anijet Anijet kozmike Anionet Anketa Ankthi Anomalite e refraktimit Anomaloskopi Anticoagulants Antidiabetiket oral Antidiaroikët Antidot Antiemetikët Antigjenet Anton Pashku Anza e Henleut Aortic and mitral valve disease Aortic coarctation Aortic regurgitation Aortic sclerosis Aortic stenosis Aparatet e anijeve kozmike Aparatet elektrotermike Aparati jukstaglomerular Apele per ndihme Apex beat Apoptoza Apraksia Ari Aristoteli Arkiva Arsimi Aspergilloza Astigmatizmi Atdheu Atelektaza Ateroskleroza Atomet Atomi Atrial fibrillation Atrial septal defect Atrofia Atrofia e bulbusit Autizmi Autokracia Autoshkolla Avni Tafili Bacterial endocarditis Bajrami Bakri Bakteret Balanitis Baleti Balloon valvuloplasty Barcoleta Barnat Barnat antikanceroze Barnat ekpektorante Barnat kunder ulqeres peptike Barnat kunder vjelljes Barnat kundër motilitetit Bebeza Bekir Halimi Besimi Beta-blockers Bicikleta Bifurkacioni Bilal Golemi Bimet Biografia Biokimia Biologji test Biologjia Bioprosthetic valve Biosistematika Blalock-Taussig shunt Bleta Bllokatoret e receptoreve H2 histaminike Bodrumi Bora Borxhi Breshka Bronkiolet Brucelloza c Calcium channel blockers Cardiac defibrillators Cardiology Carotid artery pulsations Celuliti i orbites Celuloza Centralet elektrike Chest pain Choroidal neovascularization Chronic mitral regurgitation Chronotropic incompetence Cikli pentozik Ciklopegjiket Cirroza Coarctation of aorta Collapsing pulse Complications of infective endocarditis Complications of prosthetic valves Congenital heart diseases Constrictive pericarditis Continuous murmurs Copat e huaja Copat e huaja intrabulbare Copat e huaja metalike ne korne Copat e huaja ne korne Cor bovinum Corpus callosum Corpus uteri Dakriocistiti Dakriocistiti akut flegmonoz Dallendyshet Daltonizmi Dantroleni Daut Demaku definicione Degradimi Demokracia Demonet Dendesia Depresioni Dermatologjia Dermatophyta inguinalis Deti Dextrocardia Dezaminimi Dhembet Diabeti Diagnoza Dialog Diastolic dysfunction Diateza Dielli Difuzioni Digital Kosovo Dijetaret Dimri Dispraksia Distilimi Distrofia yndyrore Dita e Xhuma Diuretics Diureza Dizuria Djalli Don Zhuani Dozat Dozimi Drama Dressler's syndrome Drogat Druri Drusen Dua Ductus arteriosus Duhani Dukuria kimike Durimi Durimi dyfytyrësh Dyshimi E drejta civile Earn Money Ebu Hanife Echinococcus granulosus Edema Edema angioneurotike Edema e kornese Efektet anesore Efikasiteti diagnostik Efikasiteti terapeutik Eisenmenger complex Eisenmenger syndrome Ejection click Ekologjia Ekonomia Eksudati Ekzaminimi Ekzfotalmometri Elektroliza Elektromotori Elektronet Elementet e bllokut Elementet kalimtare Elementet Letrare Embolia Embolia e arteries qendrore te retines Embrioni Emfizema Emfizema subkutane Emra Shqip Emri Enderrat Endocarditis Endometriumi Endotendineum Energjia Enflurani Enis Presheva Enukleacioni i syrit Enver Robelli Epidemiologjia Epiderma Epidermophytia inguinalis Epiglotisi Epilepsia Epiteli Epiteli shumeshtresor i sheshte Epitendineum Epithalamus Erb's point Eritroblastoza fetale Eritrocitet Ernesto Sabato Erozioni i kornese Ersilja Çeli Ese Ese per 17 shkurtin Ese per 28 nentorin Ese per 8 marsin Ese per Arsimin Ese per atdheun Ese per durimin Ese per femijet Ese per leximin Ese per librin Ese per pranveren Ese per pushtetin Ese per shokun Ese per veren Ese për dashurinë Eshtrat Essay Estrogjenet Estrogjeni Ethet hemorragjike Krime-Kongo Etiologjia Etnografia Eufemizmi Evakuimi Ezani Fabula Facebook Fadil Maloku Faik Konica Fakte Historike Fakte shkencore Faktoret e rrezikut Falja e namazit Fallot's tetralogy Fantazmat Faqe Faqet e institucioneve të Kosovës Farmakologjia Fatos Arapi Federata Mikroneziane Feja Feja Islame Fejesa Femijet Femra Fenilketonuria Fenotipi Feokromocitoma Ferizaj Fetva Figurat Letrare Fijet asociative Filma Filma me titra shqip Filmi Filmofil Group Filtrimi Filtrimi glomerular Fimoza Fisi Fisnik Ismaili Fito Para Fizika Kuantike Fiziologjia Fiziologjia Patologjike Fjale te urta Fjale te urta Islame Fjale te urta per ambicjen Fjale te urta per besimin Fjale te urta per vellaun Fjale te urta per vullnetin Fjale te urta per zhgenjimin Fjalor Fjalori Fjalë të urta Flamuri Flegmona e kapakeve Flegmona e orbites Fluoresceina Fluori Flutura Fluturaket Fluturimet ne hapesire Fobia Folja Folklori Folkodina Fonetika Fonologjia Forca e frenimit ne rrota Format farmaceutike Forumi i Te Rinjve Muslimane Fosfori Fosilet Foto Fotokoagulimi me laser Fragment Frekuenca e punes se zemres Frenat me disk Friedreich's ataxia Fun Fundusi i syrit Funksioni Fuqia Fusha kortikale motorike e të folurit Fusha magnetike Fusha primare motorike Fusha vizive Futbolli Gallavardin phenomenon Gastriti Gastrulimi Gazetari Gezim Kelmendi Gingivostomatiti herpetik Giza Gjakderdhja Gjaku Gjenerale Gjenerali i ushtrise se vdekur Gjenet Gjenetika Gjeografi Gjeografi test Gjeravica Gjinekologjia Gjitaret Gjuha Gjuha dhe Letersia Gjuha e folur Gjuha e shkruar Gjuha Shqipe Gjuhë dhe letërsi Gjuhë shqipe dhe Letërsi Gjumi Glaukoma Glaukoma kongjenitale Glaukoma neovaskulare Glomeruli renal Glomerulonefriti Glukoza Gramatika Granulocitet Granulomes sifilitike Gripi Grupe Guljelmo Markoni Gunga HAARP Hadithe Hadithe per diten e Xhuma Hadithe per vdekjen Halazioni Halid El-Beker Halucinacionet Haqif Ibrahimi Hartim per librin Hartim per pranveren Hartim per shokun Hartime Hartime Ese per pavaresine Hartime per leximin Hasan El-Basriu Havarixhet Heart sound Heart transplantation Hekuri Helicobacter pylori Helikazat Hematologjia Hematoma epidurale Hematoma retrobulbare Hematoma subdurale Hematoma traumatike e kapakeve Hemiplegia Hemoftalmusi Hemoglobina Hemoliza Hemoragjia Hemorragjia subarahinoidale Heparin Hepatitet Hepatiti B Hepatojugular reflux Hernia inguinale Herpesi Labial Hidrocefalusi Hidrocentralet Hidrogjeni Hidroliza Hifema Hifema traumatike Hijalinoza Hipermetropia Hipertensioni arterial Hipertermia malinje Hipertrofia Hipervitaminoza Hipervitaminoza D Hipofiza Hipoglikemia Hipoksia Hipotalamusi Hipovitaminoza A Hipovitaminoza C Hipovitaminozat Histologjia Histoplazmoza Historia Hivi Holiday heart syndrome Holt-Oram syndrome Homeostaza Hordeolumi Hormonet Horoskopi Hosting Humbja akute e te parit Humbja e peshes Humbja e te pamurit Humor Hurmet Hypertension Hypertrophic cardiomyopathy Ibrahim Rugova Ibën Abasi Ibën Kajimi Iftari Ilahi Iljasa Salihu Imam Ibn Kajimi Imam Shafiu Imuniteti Imuniteti i fituar Imuniteti i lindur Imuniteti jospecifik Imunodeficienca Imunologjia Imunosupresoret Indi kercor Indi kockor Indi nervor Indications Indications for valve replacement Indikacionet Induksioni magnetik Infarkti Infarkti miokardial Infective endocarditis Infeksioni Infeksioni intrabulbar Infertiliteti Inflamacioni Informacionet Informata Informatika information Inhibitoret e pompes proteinike Inkubacioni Insula Insulina Integumenti Internal Medicine Interneti Internimi Intervista Irfan Jahiu Irfan Salihu Iridocikliti Iridocikliti fibrinopurulent Iridocikliti hipertenziv Iridocikliti serofibrinoz Iridocikliti seroz Iridodializa Irisi Ironia Islami Ismail Kadare Izopreni Jakup Hasipi Jejunumi Jeta Jeta pas vdekjes Jetmir Jakupi Jodidet Jonet Jonet e Ca Jugular pulse Jugular venous pulsations Kafka Kalcifikimi Kalciumi Kallezuesi Kanali inguinal Kanceri Kanella Kanioni Kapsula e Bowmanit Karburanti Karcinoma Kardiologjia Kartagener's syndrome Katarakta traumatike Katarakti Kationet Keratitet Keratometri Kercat e laringut Kerci Kerci hialin Keshilla Keshilla Islame Keshilla Mjekesore Keshilla Shendetesore Ketoacidoza Kim Mehmeti Kimi Kimia Kirurgjia Klishe Klorpropramidi Koaguli postmortal Kobalti Kocka kompakte Kockat Kodi gjenetik Kodi i Balave Kognicioni Kolagjeni Kolera Kolesteroli Kollitja Kombi Komedia Komedia Hyjnore Komente Komente letrare Komente për poezi Komentimi i ëndrrave Komocionet Komplikimet Komponimet Helate Komponimet komplekse Komunikacioni rrugor Komunikimi Kondrocitet Konflikti i Edipit Konina Konjugimi Konjuktiva Konjuktiviti Konjunktiva Konjunktiva e fornikseve Konjunktiva e kapakëve Konjunktivi kronik Konjunktiviti Konjunktiviti alergjik Konjunktiviti bakterial Konjunktiviti epidemik Konjunktiviti kronik Konjunktiviti neonatal Konjunktiviti vernal Konstitucioni Kontaksioni izotonik Konteksti Kontinentet Kontraceptivet oral Kontraksionet e muskulit Kontraksioni ekscentrik Kontraksioni izometrik Kontuzioni i bulbusit Kooperativat Koreografia Korja e trurit te madh Kornea Korpuskuat renale Korrupsioni Korteksi i veshkes Kortikosteroidet Kortizoli Kosova Kozmopolitizmi Kriminalistika Kristalet Kristalizimi Kriteret e Harvardit mbi vdekjen Kritika Letrare Kriza tireotoksike Kromatina Kromi Kromozomet Kryefjala Kryeqyteti Kuize Kuize nga Autoshkolla Kujdesi Kunderindikacionet Kundrinori Kurani Kurime Kuriozitete Kussmaul's sign Kuvendi Kuvendi i Arbërit Kërkesa postimesh nga vizitorët Këshilla Lajme Lamelat kockore Lantanidet Laparoskopia Laringu Left ventricular systolic dysfunction Lendimet kimike te syrit Lendimet perforative Lengu cerebrospinal Lengu trunoshpinor Leo Tolstoy Leomioma Lepuri Letersia Letersia shqipe Letra dashurie Leukocitet Leukoplastet Levine's sign Levizja Lezionet paraneoplastike Libra shqip Lidheza Lidhja e Kombeve Lidhjet kimike Lidokaina Ligatura e Stianusit Ligjerata e drejte Ligjerata islame Ligji i Faradeit Ligji periodik Limanet detare Limfa Limfocitet Lindje Litiumi Llojet e transportit Llojet e transportit tokesor Llokman Hoxha Lobi i veshkes Lobusi renal Lojna Lojra Lokomotiva Lukthi Lulzim Susuri Lumturia Lutembacher syndrome Lutje Macula densa Maculopathy Magjia Magjistaret Maksim Gorki Mallkime Mangani Marantic endocarditis Marihuana Marksizmi kulturor Martesa Masa atomike Matematika Matriksi jashteqelizor Matriksi kockor Mbeshtjellesi mielin Mbiemri Mbreti Mbreti dhe Buburreci Mbulesa Mediatoret kimik Medicine Medulla e veshkes Medulla spinalis Mehmet Bislimi Mejoza Melanina Melanocitet Melqia Mendime Mendime Islame Mendimi Pozitiv Meningjiti Menorragjia Mesazh për maturantët Mesime Mesime nga Biologjia Meso Anglisht Meso frengjisht Meso Gjermanisht Meso Holandisht Meso Italisht Meso Japonisht Meso Kinezisht Meso Portugalisht Meso Spanjollisht Mesopotamia Mesuesja Mesyshi Metafora Metalet Metalina Metalurgjia Metamorfoza Metastaza Metathalamusi Metodat hulumtuese Metrorragjia Mezangiumi Midriaza Migjeni Migrena Mikorize Mikrobiologjia Millosh Gjergj Nikolla Mineralet Miometriumi Miopia Miqesia Mistere Misticizmi Mistika Misvaku Mitokondriet Mitoza Mitral regurgitation Mitral stenosis Mitral valve Mitral valve prolapse Mixed aortic lesions Mjekesi familjare Mjekesia Mjekesia Interne Mjekesia Islame Mjekesia Urgjente Mjekimi Mjekësi Mjekësi fizikale me Rehabilitim Mjekësi test Mjetet transportuese Molieri Monogamia Morfolologjia Mortaliteti Motiliteti Movies Mprehtesia e te parit Muhamedi a.s Mukoza Multimedia Muskujt Mutacionet Muzika Myocardial infarction Mëso shqip Naim Frasheri Namazi Napoleon Bonaparta Nata e Kadrit Nataliteti Natyra Ndajfolja Ndarja qelizore Nderi Ndihma Ndihma e pare Ndryshoje veten Nefroni Nekroza Nekroza e konjuktives Nena Neoplazma Nervat Nervat kranial Nervi facialis Nervi trigeminus Nervi trochlearis Neurokirurgjia Neurologjia Neurologjia dhe Psikiatria Neurology Neuronet Neuroni Neurotransmiteri Neurozat Ngjarje Nikeli Nikola Tesla Nikturia Njeriu Njesia Njihu me hoxhallarët Nocioni Noksat Nomad Nucleus paraventricularis Nukleotidet Nukleus supraopticus Numerori Numri atomik Objekti i së drejtës civile Oda e perparme Oftalmia elektrike Oftalmia simpatike Oftalmologjia Okisgjeni Okluzioni i arteries qendrore te retines Oksidet e bakrit Oksihemoglobina Oksitocina Oktapodi Olakizuria Oligodendrocitet Onkologjia Operacioni Ophthalmia neonatorum Ophthalmology Opinione Orbitalet atomike Organelet qelizore Organizmat Ortopedia dhe Traumatologjia Oscar Oscar Nominees Osifikimi endezmal Osifikimi enkondral Osteoblastet Osteoklastet Osteonet Otorinolaringologjia Palca e zgjatur Palca kurrizore Pankreasi Pansystolic murmur over the precordium Paracetamoli Paradoksi Parafimoza Parafjala Parandalimi Paraplegia Parenkima Pareza Pareza e nervit trochlearis Parotiti Pasthirrma Pasuria Pathology of retinal detachment Patologjia PDA Pediatria Pepsina Peremrat Peremri Pericardium Periflebiti i retines Perimetria Periosti Permanent pacemaker Permanent pacing in bradyarrhythmias Pershkrimi Personaliteti Pesha atomike Pesha specifike Peticioni Pharmacological treatment Pharmacology Photocoagulation Pilokarpina Pioglitazoni Pisha Pjeset e ligjerates Pjeseza Placenta Plaga lacerokontuzive e kapakeve Plakja Planetet Pleuriti Pllaja Plumbi Podocitet Poema e mjerimit Poezi Poezi dashurie Poezi islame Poezi per 1 qershorin Poezi per 28 nentorin Poezi per atdheun Poezi per babain Poezi per baletin Poezi per bibloteken Poezi per bletat Poezi per boren Poezi per dallendyshet Poezi per dashuri Poezi per detin Poezi per dimrin Poezi per diten e pare te shkolles Poezi per elefantin Poezi per femije Poezi per flamurin Poezi per gjyshen Poezi per Kosoven Poezi per kukulla Poezi per lepurushin Poezi per librin Poezi per lirine Poezi per lopen Poezi per lulet Poezi per lypsarin Poezi per Migjenin Poezi per motren Poezi per nenen Poezi per pavaresine e Kosoves Poezi per pranveren Poezi per pushimet dimerore Poezi per Ramazanin Poezi per shiun Poezi per shkollen Poezi per shoqen Poezi per veren Poezi per zogun Poezi për Adem Jasharin Poezi për Serbët Poezia Polakizuria Policitemia rubra vera Poligamia Populli Porcine heart valve Porta hyrese Portalet Portet detare Porti Post-MI risk stratification Postcardiotomy syndrome Postime interesante Postimet më të lexuara Postimet sipas kategorive Potenciali elektrik Pranvera Presbiopia Prinzmetal's angina Probleme matematikore Profillaksa Progestina Programe dhe Libra islame Programe shqip Prostata Prosthetic valve endocarditis Proteinat Proverba Proza Psikologji Psikoza Puferet Pulmonary hypertension Pulmonary stenosis Punksioni lumbal Pyetje dhe Pergjigje Pyetje nga Kimia Pyetje nga vizitorët Pyetje-Pergjigje islame Pytje Përceptimi Përralla Qafa Qarqet e integruara Qarqet e integruara analoge Qarqet e integruara digjitale Qeliza Qeliza nervore Qeliza prokariote Qelizat Clara Qelizat e maculae densa Qelizat e Shvanit Qelizat e tubulit proksimal Qelizat jukstaglomerulare Qelizat kaliciforme Qelizat olfaktore Qelizat osteogjene Qendra apneustike Qendra pneumotoksike Qendra për avancimin e studimeve Quotes Radiatio optica Radiatio thalamica Radikalet e lira të oksigjenit Radio Radiokomunikimi Radiologjia Ramazani Rapitful Rasa Rasat e emrit Raste Klinike Ratifikimi Reaksionet berthamore Reaksionet kimike Realitete Receptoret Receta Gatimi Recitimi Referate Referati Reflekset Rehabilitimi mjekesor Reklamo biznesin tuaj Rentgenografia Retina Retinal detachment Retinal manifestations of AIDS Retorika Reumatologjia Rexhep Qosja Rezistenca elektrike Rheumatic heart disease Right ventricular infarction Roli Romani Rrahim Sadiku Rrahman Dedaj Rrena Rrethanori Rrezet infra te kuqe Rriqnat Rrotat Rrudhat Rruget e frymemarrjes Rruget e perhapjes Rryma elektrike Rukje Ruptura e bulbusit Sadaka Saldimi Sekrete Sekreti Sekreti purulent Seksi Semundja inaparente Semundja latente Semundja subklinike Semundjet Semundjet akute Semundjet Infektive Semundjet kongjenitale Semundjet kronike Senad Ramadani Senile macular degeneration Serumi antitetanik Servodrejtuesi Sharl Bodler Shefqet Krasniqi Shejh Albani Shejtani Shendetesi Shenjat e pikesimit Sherbimet sekrete Shijat Shiu Shkarko Shkenca Shkrime Shkrime islame Shkrime nga Ag Apolloni Shkrime nga Ben Apolloni Shoku Shoqeri sekrete ShowBiz Shpendet Shporeti elektrik Shpretka Shqip Shqiperia Shqiponja Shqiptaria Shtypja e larte e gjakut Shurdhimi Shurdhimi konduktor Shytat Shëndetësi Sida Sideroza e kornese Simboli kimik Simptomat dhe shenjat Sinqeriteti Sintaksa Sinus rhythm Sistemet inteligjente te drejtimit te transportit Sistemi diellor Sistemi endokrin Sistemi i drejtimit Sistemi i transmisionit Sistemi limbik Sistemi nervor parasimatik Sistemi nervor qendror Sistemi periodik i elementeve Sitemap Sjellja Skizofrenia Sklera Skleroza amiotrofike laterale Skleroza multiple Skorbuti Sociologjia Sokrati Sot Spastic paraparesis Spermatozoidet Sporti Sterjo Spasse Stinet Stokes-Adams syndrome Stomaku Stomatiti Strabizmi Strajca viteline Stresi Studimi i randomizuar Studimi kohort Studimi rast-kontroll Studimi tranzverzal apo i terthorte Sublimimi Substanca Substanca mutagjene Substancat Substancat klastogjene Subthalamus Sulfati i bakrit Sunete Supravalvular stenosis Surgery Syndrome X Syri Systemic embolization Systolic murmurs Takvimi Tech & Auto Teknologjia Teknologjia farmaceutike Temperatura Tendenca Tendinet Tensioni elektrik Tensioni i gjakut Tensioni itraokular Terapia Terapia fizikale Terminologji Terminologji ekonomike Terminologji fetare Terminologji mjekësore Termorregullimi fizik Termorregullimi kimik Test logjik Test nga Biologjia Test nga Fizika Test nga gjuha dhe letersia shqipe Test nga gjuha dhe letërsia shqipe Test nga kimia Teste Testet e autoshkolles Testi i Maturës Tetanusi Thalamusi Theksi logjik Theni per intelegjencen Thenie Thenie Islame Thenie mjekesore Thenie nga Albin Kurti Thenie nga Bekir Halimi Thenie nga Bob Marley Thenie nga Ismail Kadare Thenie per miqesine Thenie per 1 qershorin Thenie per akullin Thenie per ambicjen Thenie per Ameriken Thenie per analistat Thenie per argumentet Thenie per armikun Thenie per armiqet Thenie per arsimin Thenie per arsyen Thenie per atdheun Thenie per aventurat Thenie per aventuren Thenie per babain Thenie per balten Thenie per barin Thenie per barkun Thenie per baticen Thenie per besen Thenie per besimin Thenie per besimtarin Thenie per besnikerine Thenie per biblen Thenie per biznesmenet Thenie per bleten Thenie per borxhin Thenie per boten Thenie per brengen Thenie per budallallekun Thenie per budallenjte Thenie per bujarine Thenie per bujkun Thenie per buken Thenie per bukurine Thenie per burgun Thenie per burrat Thenie per burrerine Thenie per burrin Thenie per butesine Thenie per buzeqeshjen Thenie per cmendurine Thenie per dallendyshet Thenie per dashurine Thenie per dembelin Thenie per demin Thenie per demokracine Thenie per deshirat Thenie per deshiren Thenie per deshtaket Thenie per deshtimin Thenie per detin Thenie per dhembjen Thenie per dhimbjen Thenie per diagnozen Thenie per diamantet Thenie per diellin Thenie per dijen Thenie per dinjitetin Thenie per diplomacine Thenie per disfatat Thenie per diturine Thenie per djalin Thenie per djallin Thenie per djersen Thenie per dobesine Thenie per drejtesine Thenie per driten Thenie per drurin Thenie per duart Thenie per durimin Thenie per dynjane Thenie per dyshimin Thenie per ecjen Thenie per edukaten Thenie per edukimin Thenie per embelsine Thenie per enderrat Thenie per epshin Thenie per erresiren Thenie per faktet Thenie per falenderimin Thenie per faljen Thenie per faljen e gjakut Thenie per famen Thenie per familjen Thenie per fatin Thenie per fatkeqesine Thenie per fatkeqesite Thenie per femijen Thenie per femijet Thenie per femrat Thenie per femren Thenie per fillimin Thenie per filmin Thenie per fitimtarin Thenie per fitoren Thenie per fitoret Thenie per fjalen Thenie per folenë Thenie per forcen Thenie per fotografine Thenie per friken Thenie per fshatin Thenie per fundin Thenie per fuqine Thenie per furtunen Thenie per gabimet Thenie per gabimin Thenie per gazetaret Thenie per Gege Thenie per genjeshtarin Thenie per genjeshtrat Thenie per genjeshtren Thenie per gezimin Thenie per gjahtarin Thenie per gjakun Thenie per gjarperin Thenie per gjerat Thenie per gjuhen Thenie per goditjen Thenie per gojen Thenie per grate Thenie per gruan Thenie per guximin Thenie per harresen Thenie per harrimin Thenie per hekurin Thenie per heshtjen Thenie per hidherimin Thenie per historine Thenie per hoxhallaret Thenie per humbjen Thenie per injorancen Thenie per intelektin Thenie per Islamin Thenie per jeten Thenie per kafshen Thenie per kalin Thenie per karakterin Thenie per karrieren Thenie per kaun Thenie per kazmen Thenie per keqardhjen Thenie per keqberesin Thenie per kercimin Thenie per keshillat Thenie per kohen Thenie per kohen e lire Thenie per kollin Thenie per kombin Thenie per komunikimin Thenie per kopertinen Thenie per krenarine Thenie per krimbin Thenie per kritiken Thenie per krizen Thenie per kujtimin Thenie per Kuranin Thenie per kursimin Thenie per kurvat Thenie per lajmin Thenie per lajthitjen Thenie per lamtumirat Thenie per lekun Thenie per lendimin Thenie per leshin Thenie per leximin Thenie per librat Thenie per librin Thenie per liderin Thenie per lirine Thenie per lirite Thenie per lodhjen Thenie per lotet Thenie per lotin Thenie per luanin Thenie per luften Thenie per lumturine Thenie per lutjen Thenie per malet Thenie per marreveshjen Thenie per martesen Thenie per mashtrimin Thenie per mbretin Thenie per mekatet Thenie per mekatin Thenie per mendimin Thenie per mendjen Thenie per menqurine Thenie per merzine Thenie per meshkujt Thenie per mesimin Thenie per mesuesin Thenie per mikun Thenie per miqesine Thenie per mjalten Thenie per modestine Thenie per mollen Thenie per moralin Thenie per motin Thenie per motren Thenie per muret Thenie per mushkun Thenie per namazin Thenie per ndergjegjen Thenie per nderin Thenie per ndershmerine Thenie per ndertimin Thenie per ndihmen Thenie per ndryshimin Thenie per nenen Thenie per nevojen Thenie per ngazellimin Thenie per ngopjen Thenie per njerezimin Thenie per njerezit Thenie per njeriun Thenie per nxenesin Thenie per oksigjenin Thenie per optimistin Thenie per oratoret Thenie per paditurine Thenie per padrejtesine Thenie per pagesen Thenie per pamjen Thenie per paqen Thenie per parane Thenie per paranojakun Thenie per parapagimin Thenie per parate Thenie per pasurine Thenie per patriotizmin Thenie per pendimin Thenie per perpjekjet Thenie per personalitetin Thenie per pertimin Thenie per pervojen Thenie per pesimistin Thenie per pesimizmin Thenie per pijet Thenie per pjekurine Thenie per plaget Thenie per plakjen Thenie per plakun Thenie per pleqte Thenie per plumbin Thenie per poezine Thenie per politikanet Thenie per politikanin Thenie per politiken Thenie per pranveren Thenie per prejardhjen Thenie per premtimet Thenie per prinderit Thenie per pritjen Thenie per punen Thenie per pushimin Thenie per qelesin Thenie per qenin Thenie per qente Thenie per qetesine Thenie per qytetarin Thenie per rehatine Thenie per renjen ne dashuri Thenie per respektin Thenie per rinine Thenie per rregullat Thenie per rrenat Thenie per rrenen Thenie per rrezikun Thenie per rrogen Thenie per rrugen Thenie per sekretin Thenie per semundjen Thenie per sfiden Thenie per shakane Thenie per shendetin Thenie per sherbimin Thenie per sherimin Thenie per shikimin Thenie per shiun Thenie per shokun Thenie per shoqerine Thenie per shpenzimin Thenie per shpirtin Thenie per shprehite Thenie per shpresen Thenie per shqetesimin Thenie per Shqiperine Thenie per shqiponjen Thenie per shqiptarine Thenie per shtetin Thenie per sinqeritetin Thenie per sjelljen Thenie per sportin Thenie per sprovat Thenie per stresin Thenie per suksesin Thenie per sunetin Thenie per syrin Thenie per syte Thenie per talentin Thenie per te ardhmen Thenie per te bukuren Thenie per te drejten Thenie per te folurit Thenie per te fortin Thenie per te huajt Thenie per te keqen Thenie per te menqurit Thenie per te metat e njeriut Thenie per te miren Thenie per te rinjte Thenie per te shkuaren Thenie per te tashmen Thenie per te vdekurin Thenie per te verteten Thenie per te vjetrit Thenie per thashethemet Thenie per thembren Thenie per thjeshtesine Thenie per torten Thenie per Tosk Thenie per tradhetine Thenie per trimin Thenie per trishtimin Thenie per trupin Thenie per trurin Thenie per turpin Thenie per tymin Thenie per udheheqjen Thenie per udhetimin Thenie per ujkun Thenie per urrejtjen Thenie per urtesine Thenie per vajzen Thenie per varferine Thenie per vdekjen Thenie per vellaun Thenie per veprat Thenie per vepren Thenie per veprimin Thenie per veshtiresite Thenie per vetepermbajtjen Thenie per vetmine Thenie per vlerat Thenie per voten Thenie per votuesin Thenie per vrapimin Thenie per vuajtjen Thenie per vullnetarin Thenie per vullnetin Thenie per xhamine Thenie per yjet Thenie per zagarin Thenie per zemren Thenie per zgjuaresine Thenie per zhgenjimin Thenie per ziline Thenie per zjarrin Thenie per çmendurine Thenie popullore Third heart sound Thrombolysis Thrombolytic therapy Thënie Tifoja Abdominale Tinea inguinalis Tipi piknik i konstitucionit Tjera Tmerre Toksina e tetanusit Top Tragjedia Trailer Trajtimi Transformatoret Transformatori Transporti Transporti hekurudhore Transporti tokesor Transporti ujore Transudati Transverzioni Tranzicioni Tregime Tregime Islame Tricuspid regurgitation Trifenilmetani Trombi Trombocitet Tromboza Tromboza e venes qendrore te retines Troponins Trungu trunor Trupi ciliar Trupi qelqor Truri Truri i vogel Tuberkulozi Tubokurarina Tubuli i perdredhur proksimal Tubuli renal Tumoret Tumoret e melqise Turbullimi i kornes Turqia Tutoriale Të reja nga shkenca UFO Uji Ujku Ulvi Fejzullahu Urethritis simplex Urime Urina Urologjia Ushqimi Ushqimi eufenik Utopia Uvea Uveitet Vagina Vaksina Vaktia e Ramazanit Valdet Kamberi Valvular heart disease Vanadium Vaskularizimi Vaskuliti i retines Vazopresina Vdekja Vdekja me vjen prej syve te tille Vdekje Vellau Ventriculus III Ventriculus lateralis Vera Veshka Vetedija Vetmia Victor Hugo Victor Hygo Video Video fetare Video interesante Video mjekesore Video qesharake Vija Egnatia Viktor Hygo Viruset Viset shqiptare Vitamina B6 Vitamina D Vitamina E Vitaminat Vitrektomia Vizusi Vjersha Vjersha patriotike Vjersha per 1 qershorin Vjersha per 8 marsin Vjersha per baletin Vjersha per bicikleten Vjersha per boren Vjersha per dallendyshet Vjersha per dimrin Vjersha per elefantin Vjersha per eren Vjersha per femije Vjersha per flamurin Vjersha per kohen Vjersha per lepurushin Vjersha per librin Vjersha per lypsarin Vjersha per mesuesen Vjersha per mesuesin Vjersha per mjaltin Vjersha per molla Vjersha per motren Vjersha per nenen Vjersha per plepin Vjersha per pranveren Vjersha per shiun Vjersha per shoqen Vjersha per shqiponjen Vjersha per vellaun Vjersha per veren Vjersha per Vjeshten Vjersha per yllin Vjersha per zogun Vjersha për Adem Jasharin Vjersha për fëmijë Vjersha për pranverën vjersha për shkollën Vjershe per babain Vjershe per pinguinin Vjeshta Vullneti Vulnerabil Weather William Shakespeare Winston Churchill Woody Allen Xehet Xhemat Xheneti Xhevahir Spahiu Xhindet Xhon Kenedi Ylli Yndyrnat Youtube Zbulime-Shpikje Zef Serembe Zemra Zgjedhjet Zhargoni Zilia Zinaja Zink insulina kristalore Zorra e holle Çka është Seuli?
  •